Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ptasia grypa: Zebrano już ponad 1500 martwych ptaków

Facebook Twitter

Ponad 1500 martwych ptaków - mew śmieszek - zebrano do dziś (28.04.) na rezerwacie Łężczok i na terenie Polderu Buków - to najnowsze informacje związane z wysoko zjadliwym wirusem jakim jest ptasia grypa. Ognisko występuje od kilku dni w południowej części województwa śląskiego.

ptasia grypa
Konrad Kuczera zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Ptasia grypa – czy jest groźna dla ludzi?

W związku z sytuacją wojewoda wyznaczył strefę skażenia na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz Miasta Rybnika. Zakazał też wstępu na teren rezerwatu Łężczok i Polderu Buków.

ptasia grypa

Ptasia grypa – zakaz wstępu do Rezerwatu Łężczok. mat.prasowe fot. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

O aktualnej sytuacji związanej z ptasią grypą mówił poranny gość Radia 90, Konrad Kuczera zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii:

Konrad Kuczera: Do dzisiaj służby związane z wojewodą zebrały około tysiąca pięciuset siedemdziesięciu ptaków. To są najnowsze wieści dotyczące zwłok zwierząt, z którymi mamy do czynienia.

Radio 90: Padają mewy śmieszki.

Konrad Kuczera: Tak, padają tylko mewy śmieszki. Dlaczego? Grypa wśród zwierząt również mutuje. Dochodzi do takich zmian w materiale genetycznym wirusa, że różne gatunki różnego ptactwa są na niego wrażliwe. I tutaj właśnie mamy do czynienia z takim zjawiskiem.

Radio 90: Te ptaki są zbierane do specjalnych worków.

Konrad Kuczera: Tak. Mewy to takie białe ptaki z taką charakterystyczną czarną główką. One są dosyć dobrze widoczne. Jeżeli zauważycie Państwo takie ptaki. Pierwsza podstawowa zasada nie zbliżamy się, informujemy właściwe służby.

Zakaz wstępu na Łężczok. Ptasia grypa na Śląsku

mat.prasowe fot. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Arkadiusz Żabka pytał, czy wirus może zaatakować inne gatunki ptaków i jest groźny dla człowieka?

Radio 90: Na ile dzisiaj mamy pewność, że ten wirus nie przejdzie na inne ptaki? Rozumiem, że zarządzenie wojewody powodujące strefę skażenia w kilku powiatach w tym mieście Rybniku powoduje, że ten drób powinien być trzymany w zamknięciu?

Konrad Kuczera: Działa to profilaktycznie, prewencyjnie. Inne ptactwo jest zagrożone i stąd te wszystkie nakazy i zakazy. Wirus oprócz tego, że jest bardzo zjadliwy dla mewy śmieszki, oczywiście przypuszczamy w 95 procentach, że jest też zjadliwy dla innych gatunków. A to, czy ewentualnie mógłby być dla człowieka zjadliwy, to już jest pytanie, na które jest bardzo trudno odpowiedzieć.

Radio 90: Ale powinniśmy zachować ostrożność.

Konrad Kuczera: Oczywiście.

Zakazał wstępu na teren rezerwatu Łężczok i Polderu Buków obowiązuje do 25 maja. Wejście będzie karane. Porządku strzegą leśnicy oraz policja:

Konrad Kuczera: Z olbrzymią trudnością przyszła nam ta decyzja, bo wiedzieliśmy doskonale, z czym się będzie wiązało zamknięcie dostępu. Rezerwat przyrody Łężczok jest prześlicznym miejscem. Sam wielokrotnie tam byłem. On jest bardzo atrakcyjny właśnie dla obserwatorów ptaków, czyli ornitologów albo amatorów obserwujących ptaki, bo tych ptaków jest tam mnóstwo.

Radio 90: Jak długo to potrwa?

Konrad Kuczera: To jest znowu pytanie bardzo trudne. Żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby, należy jak najszybciej likwidować wektor. Czyli źródłem roznoszenia się wirusa mogą być właśnie te martwe ptaki.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Konradem Kuczerą zastępcą Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024