Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ptasie kostiumy Zofii Wierchowicz na zdjęciach w RCK

Facebook Twitter

Każdy kto interesuje się historią teatru, dziś (29.09.) powinien pojawić się w Raciborskim Centrum Kultury. Tam o 17.00 wykład o znakomitej polskiej scenografce Zofii Wierchowicz. Artystka zafascynowana była twórczością Williama Szekspira i to właśnie do jego sztuk najbardziej lubiła robić scenografie i kostiumy, za co zdobywała nagrody i uznanie na całym świecie.

W Raciborzu opowie o niej dr Ewa Dąbek-Derda z Katedry Dramatu i Teatru Uniwersytetu Śląskiego. Wstęp wolny.

Wykład będzie towarzyszył wystawie pasteli Wierchowicz „Ptaki”, która prezentuje jeden z jej cykli rysunków. Artystkę fascynował ptasi, ulotny świat, czerpała z niego inspiracje nie tylko do kostiumów. Dodajmy, że tworzone w latach 60-tych pastele nigdy dotąd nie były prezentowane.

Zofia Wierchowicz to polska scenografka teatralna, urodzona 30.12.1924 r. w Dęblinie, zmarła 8.01.1978 r. w Warszawie. Studia scenograficzne ukończyła na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka zafascynowana była twórczością Williama Szekspira i to właśnie do jego sztuk najbardziej lubiła robić scenografie i kostiumy. Oprócz tworzenia scenografii do Szekspira, Wierchowicz projektowała dekoracje operowe i baletowe, jednak główne, liczne nagrody w kraju i na świecie przyznawano jej właśnie za oprawę plastyczną dramatów tego wielkiego pisarza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj