Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Puchar Polski w zjeździe – edycja pierwsza

Facebook Twitter

Zawody zostaną rozegrane w weekend, 26 i 27 kwietnia, na Stożku w Wiśle. Na starcie stanie Anna Sojka, pochodząca z tego miasta, wielokrotna Mistrzyni Polski zarówno w zjeździe rowerowym, jak i wcześniej w 4x.

Najbliższa impreza zostanie rozegrana w randze UCI C1 (najwyższa ranga zawodów Międzynarodowej Unii Kolarskiej po Pucharze Świata). Na liście startowej już jest ponad 350 zawodników z całej Europy m.in.: z Czech, Słowacji, Ukrainy, Anglii, Francji.

Anna Sojka w kolarstwie grawitacyjnym ściga się od 2001 roku, ale z branżą rowerową jest związana od ponad 20 lat. Zaczynała w cross country. W ciągu roku startuje średnio w 10– 15 wyścigach. Najważniejsze rezultaty z ostatnich pięciu lat to:

  • 2013 rok: 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski; 3.miejsce w Mistrzostwach Polski
  • 2012 rok: 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski, 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Joy Ride Open
  • 2011 rok: 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski, 1. miejsce w Mistrzostwach Polski w Szczyrku
  • 2010 rok: 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski, 1. miejsce w Mistrzostwach Polski w Czarnej Górze, 1. miejsce w Mistrzostwach Czech Pec pod Snezką
  • 2009 rok: 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski, 2. miejsce w Mistrzostwach Polski w Ustroniu

Zjazd rowerowy (Downhill) jest bardzo widowiskową dyscypliną kolarstwa ekstremalnego polegającą na jak najszybszym zjeździe specjalnie wytyczoną trasą najeżoną przeszkodami, takimi jak: głazy, korzenie, uskoki i skocznie. Pod pewnymi względami przypomina zjazd narciarski, jednak w całkiem innych okolicznościach przyrody.
W Polsce zawody rozgrywane są najczęściej w popularnych ośrodkach narciarskich takich jak: Ustroń, Wisła, Koninki, Czarna Góra, Myślenice, Krynica, Zakopane.

Nad organizacją zawodów czuwa Polski Związek Kolarski oraz Międzynarodowa Federacja Kolarska (UCI).

Downhill to młoda, prężnie rozwijająca się dyscyplina sportu, zyskująca coraz większą rzeszę fanów w różnym wieku. Zarówno uczestników, jak i kibiców.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2021