Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pudełko na słodycze. Patent na zdrowe zęby u dzieci [materiał partnera]

Facebook Twitter

W Radiu 90 o patencie na zdrowe zęby u dzieci, bo jak podkreślają lekarze próchnica jest ogromnym problem u najmłodszych. Lekarze wielu specjalizacji zwracają uwagę, że zdrowe zęby to zdrowe całe ciało, a my rodzice wiemy jaki jest kłopot z zagonieniem maluchów do łazienki. W tym materiale przeczytacie o porządnym myciu zębów i o tym jak ważne jest ograniczenie cukru. Rodzice poznajcie "Słodki Skarbiec na sobotę".

Problem próchnicy u dzieci narasta

– mówi Radiu 90 stomatolog, doktor nauk medycznych Marcin Wieliński z gabinetu „Biały Uśmiech” w Rybniku. Od zdrowia zębów zależy zdrowie całego ciała. Dotyczy to i dorosłych, i dzieci.

Marcin Wieliński: Nie boimy się przeszczepić serca, robić by-passy, przeszczepić płuca, w momencie kiedy osoba z niewyleczonymi zębami trafia na blok operacyjny, mogą być problemy. To są bakterie, które wędrują po całym organizmie z układem krwionośnym.

Zdrowe zęby to podstawa dobrej kondycji całego organizmu, dlatego warto inwestować w zdrowie jamy ustnej już od najmłodszych lat – bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Tym bardziej, że próchnica niszczy nie tylko piękny uśmiech. Może również doprowadzić do poważnych schorzeń wielu narządów (m.in. serca, mózgu czy nerek), kiedy bytujące w uszkodzonych zębach bakterie przedostaną się do krwiobiegu i rozprzestrzenią się po organizmie.

Doktor nauk medycznych Marcin Wieliński, właściciel gabinetu „Biały Uśmiech” w Rybniku

Prawidłowe zachowania służące zdrowiu jamy ustnej trzeba jednak wykształcić – im szybciej, tym lepiej. Idealny czas na rozpoczęcie nauki to wczesne dzieciństwo. Przyniesie to dużo korzyści na całe życie, również i dlatego, że zęby mleczne są bardzo podatne na próchnicę, a choroba, z racji swej dużej zakaźności, infekuje od razu zawiązki zębów stałych.

To rodzice muszą nauczyć dzieci mycia zębów, a wiemy, że nie jest to proste. Posłuchajcie mamy trójki dzieci, chłopca w wieku 8 lat i dziewczynek: 3 lat oraz 1 roku. Z Justyną Ducką rozmawiała Małgorzata Kmieciak:

Justyna Ducka w gabinecie „Biały Uśmiech” w Rybniku

Próchnica problem u maluchów

Radio 90: Jak często widzi Pan w gabinecie dzieci, które są malutkie a mają ogromną próchnicę?

Marcin Wieliński: Powiem szczerze, że bardzo często. Należałoby się spodziewać, że żyjemy w społeczeństwie, które się dobrze rozwija, które ma możliwości dobrego czyszczenia zębów, a  jednak ten temat próchnicy się pojawia. Mówimy o takich maluszkach: 3- 4 lata i te dzieci już wymagają leczenia w narkozie, bo bardzo się boją, a my lekarze nie mamy możliwości poprawnego wyleczenia tych zębów bez narkozy.

Radio 90: Słodycze to jedyny powód próchnicy u dzieci?

Marcin Wieliński: Szczepy bakteryjne, które powodują próchnicę, znane są ponad 70 lat. Znamy to, jednak do tej pory jakiekolwiek próby wykonania szczepionki nie powiodły się, choć czytałem w prasie medycznej, ze Japończycy w czasie pandemii opracowali taką szczepionkę przeciw próchnicy. Czy ona się sprawdzi? Trudno powiedzieć, tu chodzi o to, że nie same szczepy bakterii, ale też ilość nagromadzonego jedzenia, niewłaściwe szczotkowanie zębów, to jest podstawa, że próchnica dale niszczy zęby.

Gonimy dzieci do mycia zębów

Nie jest to łatwe, każdy z rodziców ma swoje patenty, żeby namówić i przypilnować porządnego mycia zębów. Swoje sposoby zdradziła nam Justyna Ducka, mama trójki dzieci. Posłuchajcie:

Słodki Skarbiec na Sobotę

Dbanie o zdrowie zębów polega m.in. na unikaniu cukru. Jednym z popularnych sposobów na wyrabianie w dzieciach nawyków służących zdrowiu zębów jest w Szwecji tzw. sweet box, czyli słodkie pudełko.

Marcin Wieliński: Mamy pomysł na to, jak poradzić sobie z tym problemem. Kiedyś byłem u znajomych w Skandynawii, w środę wieczorem po przyjeździe przy łóżkach dzieci, które spały w swoich sypialniach, położyliśmy sezamki. To było dla nich wielkie święto, nie dlatego, że przyjechali goście, ale dlatego, że słodycze pojawiły się w środę. Tam jest taki zwyczaj, że słodycze pojawiają się wyłącznie w weekend, najczęściej w soboty. Nazywają to zwyczajem sweetboxów, w których gromadzone są słodycze przez cały tydzień, odpakowują je przy rodzicach. Dzieci nie zjedzą jednorazowo tylu słodyczy ile zjadłyby przez cały tydzień. Te dzieci nie mają próchnicy, chodzą chętnie do dentysty. Należy jeszcze podkreślić, że po zjedzeniu słodyczy dzieci mają myte zęby.

Jak Słodki Skarbiec na Sobotę pomaga zachować zdrowe zęby?

Dostępny w rybnickiej lecznicy sweet box nosi bajkową nazwę: Słodki Skarbiec na Sobotę. I służy temu, aby dziecko mogło gromadzić w nim i przechowywać słodycze, którymi w ciągu tygodnia zostaje obdarowane. Kiedy przychodzi sobota, a wraz z nią weekendowy relaks, dziecko może sięgać do swojego Słodkiego Skarbca i zjadać rozsądne ilości słodyczy, które skrupulatnie zbierało w ciągu tygodnia. Dla zębów jest bowiem zdrowiej, jeśli kontakt z cukrem trwa krótko. Dlatego też lepiej, jeśli dziecko zje nawet większą ilość słodyczy, ale jednorazowo, niż gdyby miało smakować łakocie często i w mniejszych ilościach. Ponieważ ochota na słodycze mija dość szybko po ich skosztowaniu, jest prawie pewne, że dziecko zje zaledwie małą część zgromadzonych w Słodkim Skarbcu cukierków i ciastek, resztę pozostawiając na kolejną sobotę. Wyjdzie to na zdrowie nie tylko zębom, ale całemu rozwijającemu się organizmowi. Oczywiście, po słodkiej uczcie należy obowiązkowo wyszczotkować zęby.

Jak porządnie umyć zęby?

Myjemy zęby 2 minuty, solidnie. Posłuchaj rad naszego specjalisty, to doktor nauk medycznych Marcin Wieliński:

Marcin Wieliński: 2 minuty, po każdym posiłku. Ja wiem, że producenci past mogą mówić, że ona działa 12 czy nawet 24 godziny, ale… Wyobraźmy sobie, że mamy świetne mydło, umyliśmy je raz a potem idziemy do ogrodu i tam pracujemy, czy po tych pracach ręce umyjemy? Umyjemy, bo ręce są brudne, nie jest tak, że mydło będzie działało 12 godzin. Proste rozumowanie: jeśli coś jest brudne, to myjemy.

Minutnik do mycia zębów. Tu pokazuje „wesołą minkę” po solidnym umyciu jamy ustnej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lipca 2022