Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Punkt Informacji o Ekodotacjach w Urzędzie Gminy w Pawłowicach

Facebook Twitter

Informacje na temat ekodotacji w jednym miejscu. Od dziś (9.03.) w Urzędzie Gminy w Pawłowicach czynny będzie punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy dowiedzą się wszystkiego na temat możliwych dofinansowań na wymianę źródła ciepła.

Joanna Śmieja: Dużo mieszkańców dopytuje się skąd można pozyskać pieniądze z zewnątrz, wiadomo, że są to inwestycje kosztowe i nam też zależy, żeby mieszkańcy te inwestycje realizowali i chcemy udzielać mieszkańcom takowych informacji skąd i w jakiej wysokości można pozyskać środki finansowe na realizację tego rodzaju zadań ekologicznych. Generalnie mieszkańcy mieli problemy z wypełnieniem dokumentów i z pozyskaniem informacji, dlatego utworzyliśmy ten punkt, żeby służyć mieszkańcom jak najszerszą informacją gdzie można znaleźć formularze, w jaki sposób je wypełnić, dla każdego z mieszkańców przewidujemy taki okres czasu, jaki będzie potrzebny do uzupełnienia kompletnej dokumentacji.

Mówi zastępca wójta gminy Pawłowice. Na temat jakich programów będzie można dowiedzieć się więcej w nowo otwartym punkcie?

Joanna Śmieja: W tym punkcie będziemy udzielać informacji o źródłach finansowania z WFOŚ realizowanego w ramach programu ”Czyste Powietrze”, czyli szeroko rozumiana termomodernizacja, wymiana kotłów, będziemy informować o programie gminnym, który jest realizowany już od 1998 roku, gmina przyznaje 7000 zł z budżetu na tego typu inwestycje, będziemy również informować om środkach finansowych na wymianę azbestu oraz program, który będziemy również wdrażać, mianowicie budowa przydomowych oczyszczalni dla tych mieszkańców którzy nie mają możliwości włączenia się do ogólnodostępnej kanalizacji sanitarnej.

Od 1998 roku, od kiedy gmina dofinansowuje wymianę kotłów na piece nowej generacji, w Pawłowicach wymieniono ponad półtora tysiąca urządzeń

– wylicza wójt gminy:

Franciszek Dziendziel: Co roku 200 mieszkańców otrzymuje taką dotację, ale również były lata gdzie 500 mieszkańców naraz, więc to kontynuujemy. Jeszcze nam zostało około 1000 kotłów do wymiany na ekologiczne, staramy się mobilizować mieszkańców aby tą atmosferę poprawiać, na zaplanowane 200 kotłów na ten rok, zgłosiło się ponad 300 mieszkańców, już teraz sąsiad sąsiadowi podpowiada, że będzie lepiej, czyściej i będzie mniej pracy.

Z dotacji z budżetu gminy będzie mogło skorzystać dwustu mieszkańców, pozostała setka ma szansę na dofinansowanie z programów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w tym z programu „Czyste Powietrze”. Od dziś (9.03.) wszystkie informacje w jednym miejscu. Eko-punkt w Urzędzie Gminy w Pawłowicach będzie czynny trzy razy w tygodniu. Trzeba wcześniej się umówić.

Punkt znajduje się na parterze, w holu głównym, po lewej stronie. Przez trzy dni w tygodniu pracownicy urzędu będą udzielać informacji o możliwościach pozyskania dotacji na inwestycje służące ochronie powietrza (m. in. wymiana kotłów, docieplenie budynków, fotowoltaika). Punkt będzie czynny we wtorek od 12.00 do 17.00, a w środę i czwartek od 9.00 do 14.00.

Ważne!

  • Informacje będą udzielane stacjonarnie lub telefonicznie tylko po wcześniejszym umówieniu się na konkretny termin.
  • Mieszkańcy już teraz mogą zarezerwować termin konsultacji za pomocą modułu e-rezerwacja. Bezpośredni link do modułu – TUTAJ.
  • Jeżeli mieszkaniec nie ma dostępu do internetu albo chce umówić się tylko na konsultację telefoniczną, może zarezerwować termin, dzwoniąc na główny numer urzędu gminy tel. 32 47 56 300.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj