Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Punkt Konsultacji Medycznych dla uchodźców z Ukrainy rozpoczął działalność w Rybniku

Facebook Twitter

Dwie lekarki z Ukrainy, które uciekły przed wojną udzielają już w Rybniku konsultacji medycznych dla swoich rodaków. Internistka oraz anestezjolog są do dyspozycji przez dwie godziny dziennie od poniedziałku do soboty.

Panie pracują na razie za darmo, ale docelowo mają zostać zatrudnione przez jedną z przychodni. Punkt Konsultacji Medycznych działa w rybnickim Okrąglaku, gdzie na parterze udało się zagospodarować jedno z pomieszczeń na gabinet lekarski. Arkadiusz Żabka rozmawiał z anestezjolog Iryną Pavliuk:

Radio 90: Skąd Pani przyjechała i jak to się stało, że trafiła Pani tutaj?

Iryną Pavliuk: Pracowałam jako lekarz anestezjolog w takim obwodowym szpitalu w Ukrainie, w Iwano-Frankowsku, przyjechałam tutaj dlatego, że po prostu wojna się zaczęła. Przyjechałam z dwójką dzieci.

Radio 90: Kolejka spora, pacjenci czekają.

Iryna Pavliuk: Wczoraj mieliśmy 5 osób, dzisiaj już przed początkiem dnia roboczego już stała kolejka Czechów, przychodzą dorośli i dzieci, wszystkim potrzebna jest pomoc.

Kto szuka pomocy medycznej?

Ludzie cierpiący na przewlekłe choroby, osoby po operacjach czy po prostu ci, którzy teraz w Polsce zachorowali. Lekarki z Ukrainy nie mogą same wypisać recept czy skierować do specjalisty, jednak dzięki współpracy z jedną z rybnickich lekarek jest to możliwe:

Iryna Pavliuk: Mamy jeszcze wsparcie takiej wolontariuszki, lekarza polskiego, która zaproponowała swoją pomoc, więc oni mają możliwość bezpośrednio skierować na badania albo po recepty. Mam nadzieję, że będzie więcej lekarzy polskich, którzy będą udzielać im pomocy.

O potrzebie powstania przychodni dla Ukraińców rybnicka 28 dzielnica, myślała jeszcze przed wybuchem wojny. Wówczas nie udało się znaleźć lekarzy. Teraz sytuacja się zmieniła i udało się stworzyć miejsce, które nazwano Punktem Konsultacji Medycznych. Mówi Mariusz Wiśniewski:

Mariusz Wiśniewski: Mam nadzieję, że z tego improwizowanego punktu wyjdzie coś, co będzie faktycznie elementem systemu w naszej rybnickiej służbie zdrowia. Musimy pamiętać o tym, że te panie lekarki same są właśnie w sytuacji bardzo często młodych mam z dziećmi. Tutaj zabezpieczenie sytuacji ich własnych dzieci jest priorytetem.

Radio 90: Panie pracują za darmo.

Mariusz Wiśniewski: One same mają świadomość, że ich praca jest bardzo potrzebna, a my postaramy się zrobić wszystko, żeby ta ich misja została wynagrodzona.

Punkt Konsultacji Medycznych czynny jest od poniedziałku do soboty.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj