Punkt YOLO, czyli punkt doradztwa dla młodych w Jastrzębiu – już działa
Tu mogą liczyć na pomoc i wsparcie w ramach poruszania się na rynku pracy, pomoc prawną, finansową, a nawet mieszkaniową. Punt doradztwa dla młodych w Jastrzębiu - utworzony w ramach działanie pod nazwą „YOLO - młodzi na pokładzie urzędu pracy” - już działa.

Szacowany czas czytania: 03:44
Punkt doradztwa dla młodych w Jastrzębiu – już działa. Otwarto go kilka dni temu w budynku dworca autobusowego przy ulicy Sybiraków 2. To pilotażowy projekt realizowany przez tamtejszy pośredniak, a finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który ma przywrócić na rynek pracy młodych ludzi. W ramach działanie pod nazwą „YOLO – młodzi na pokładzie urzędu pracy” powstał właśnie punkt doradztwa dla młodzieży. Mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu, Andrzej Koba:
Andrzej Koba: Projekt ten skierowany jest typowo do osób młodych od 18 do 30 roku życia. Mogą to być klienci urzędu pracy, czy to osoby bezrobotne, czy to osoby poszukujące pracy, ale przede wszystkim interesuje nas ta grupa osób młodych, która w ogóle z rynkiem pracy nie ma nic do czynienia, która po zakończeniu edukacji została w domu i nie szuka żadnych rozwiązań na przyszłość.
Chodzi o to by zaktywizować osoby młode i żeby zrobić to w jednym miejscu – dodaje dyrektor Koba. Sam program jest „jedyny w swoim rodzaju”:
Andrzej Koba: Program jest innowacyjny z tego tytułu, że zapewnia wiele rozwiązań innych niż zawiera nasza ustawa. W ramach działalności Urzędu Pracy. I stąd bardzo duży wachlarz naszych usług pomocowych. Celem jest, aby osoba młoda w tym miejscu otrzymała wszelkie informacje dotyczące aktywizacji zawodowej, problemów społecznych, psychologicznych, doradztwo w zakresie finansowo-prawnym również co do kwestii mieszkaniowych, edukacyjnych jak i w zakresie zdrowia.
Osoby, które zgłoszą się do jastrzębskiego YOLO mogą także liczyć na wsparcie finansowe, np. leczenia, w zakresie kosmetycznym, czy stomatologii. Bonu aktywizujący społecznie, pozwala również na wsparcie mieszkaniowe, czyli doradztwo i pomoc w znalezieniu mieszkania oraz możliwość sfinansowania kilku miesięcy czynszu. Pomieszczenie dworca przy Sybiraków zostały zmodernizowane i przystosowane na potrzeby naszego projektu – dodaje dyrektor Koba
Andrzej Koba: Mamy tutaj przestrzeń do pracy grupowej i do spotkań dla grup. Mamy pomieszczenia dla pracy indywidualnej, np. psychologów, a mamy też i strefę relaksu, gdzie osoby mogą czekając na poradę w sposób przyjemny spędzić czas. Zresztą ten punkt jest otwarty dla wszystkich. Tu nie trzeba się umawiać specjalnie na wizytę. Jeśli osoby młode mają już założone rodziny, a chcą skorzystać z usług tego punktu, również mogą przyjść z dziećmi, jest kąt dla dzieci.
W Jastrzębiu jest 350 młodych osób, które nie pracują. Wiele z nich nie jest zarejestrowana się w pośredniaku. W jaki sposób Urząd Pracy chce do nich dotrzeć?
Andrzej Koba: Mamy szeroką współpracę z naszymi partnerami, między innymi z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który ma dostęp do wszelkiego rodzaju klientów, którzy mogliby też skorzystać z usług tego punktu. Chcemy dotrzeć poprzez również szkoły średnie do jak najszerszego grona młodych osób, aby nawet metodą pantoflową taką informację przekazywać. Oczywiście program promocji mamy tutaj również zapewniony, natomiast wychodzimy z założenia, że najważniejszy jest przekaz ustny między potencjalnymi klientami.
Co ma jeszcze skłonić do odwiedzenia punktu osoby, które do tej pory nawet nie zajrzały do pośredniaka?
Andrzej Koba: Założeniem tego projektu z naszej strony było to, żeby taki punkt informacyjny dla młodzieży znajdował się w innym miejscu niż urząd, żeby pewnego rodzaju stereotypy o urzędzie nie były z tym punktem w ogóle związane. Dlatego on jest w innym miejscu niż siedziba urzędu pracy. I też emblematy tych pomieszczeń, tej placówki są inne niż urzędu pracy.
„Walczymy o każdą osobę, by przywrócić ją na rynek pracy, jeżeli połowa z 350 wspomnianych osób znajdzie zatrudnienie to będzie nasz ogromny sukces” – mówi Andrzej Koba. Dodajmy, że program będzie realizowany do końca przyszłego roku, jastrzębski pośredniak otrzymał na ten cel 700 tysięcy złotych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Czytaj także: