Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PWSZ w Raciborzu dla wszystkich. Uczelnia otwarta dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi [materiał partnera]

Facebook Twitter

Specjalne materiały do pracy, podjazdy, ale też świadomość, że można poprosić o pomoc w wielu dziedzinach. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu chce być szkołą dostępną dla wszystkich dlatego zmienia się pod względem architektonicznym, ale także w specjalnym studio w Centrum Digitalizacji nagrywa materiały dydaktyczne w języku migowym, z napisami czy pracuje nad uruchomieniem dwóch sal multimedialnych.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu działa Biuro do spraw Osób Niepełnosprawnych, w którym pracuje Karolina Dłucik. To osoba jeżdżąca na wózku, dobrze zna potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Karolina Dłucik: Mamy dość szeroki wachlarz możliwości pomocy osobom niepełnosprawnym, jest asystent dydaktyczny, asystent wspierający, logopeda, psycholog, pedagog, doradca zawodowy, mamy lektoraty w formie alternatywnej oraz różne sprzęty, które mogą studenci wypożyczać.

Radio 90: Pani sama jeździ na wózku, więc pani wie dokładnie czego potrzeba osobom w podobnej sytuacji.

Karolina Dłucik: Tak, na pewno jest mi łatwiej zrozumieć taką osobę. Ona czuje się zagubiona na początku, bo niektórzy studenci nie wiedzą sami czego, mogą chcieć…

Karolina Dłucik z Biura do spraw Osób Niepełnosprawnych

Karolina Dłucik: Wydaje mi się, że osoby niepełnosprawne mają największy problem z poproszeniem o pomoc, z przyjściem tutaj, zmobilizowaniem się, bo uczelnia się bardzo rozwinęła przez ostatnie lata, barier architektonicznych praktycznie już nie ma. Myślę, że bariery są bardziej w głowie tych studentów, nie potrafią przyjść i powiedzieć, że potrzebują pomocy.

Celem Biura do spraw Osób Niepełnosprawnych PWSZ jest wyrównywanie szans edukacyjnych osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością i pozostałych studentów, w całym toku studiowania na określonym kierunku zaczynając od momentu postępowania rekrutacyjnego. Czuwa nad tym Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych, to dr Danuta Zwolińska.

Danuta Zwolińska: Realizujemy projekt unijny „PWSZ uczelnią otwartą dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. W ramach tego projektu organizujemy takie trzy podstawowe zadania: dotyczące likwidacji barier architektonicznych, cyfryzacji oraz świadomości. W szkole działa Centrum Digitalizacji, które ma służyć dostosowywaniu treści dydaktycznych dla studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczyciele mają tutaj możliwość opracowywania własnych modułów przedmiotowych, które są tak dostosowane, aby każda osoba mająca dostęp do tych modułów, mogła realizować efekty kształcenia z danego przedmiotu. Co my tutaj robimy? Przedstawiamy treści w taki sposób, aby był przystępne dla osób ze specjalnymi potrzebami,  takimi jak krótkowzroczność czy inne problemy ze wzrokiem, także ze słuchem. Przygotowujemy materiały z tłumaczem języka migowego, treści które są mówione, w materiałach pojawiają się również w formie pisanej.

Danuta Zwolińska i Kamil Szypuła z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu

Kamil Szypuła: Centrum Digitalizacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu to miejsce, w którym nasi wykładowcy tworzą treści dydaktyczne z dostosowaniami do studentów. Centrum wyposażone jest w nowoczesne miksery wideo, audio i systemy kamerowe, które umożliwiają przygotowywanie takich nowoczesnych materiałów wideo. To jest takie bardzo ciekawe wsparcie dydaktyki. Materiały zgrane z tłumaczem migowego, z napisami, trafiają na platformę e-learningową, z której studenci mogą korzystać, mogą się po prostu uczyć z takich materiałów.

Centrum Digitalizacji PWSZ w Raciborzu

Kamil Szypuła: Samo studio było inwestycją, która pochłonęła około 100 tysięcy złotych i będzie służyło nie tylko do robienia materiałów dydaktycznych, ale mamy także zamiar wykorzystywać je w poszerzaniu dostępności dla wszystkich, bo nie chodzi tylko o osoby z pewnymi niepełnosprawnościami. Dotarcie z materiałami wideo wydaje nam się łatwiejsze, więc korzystamy z takich możliwości technicznych.

Radio 90: A jeśli chodzi o świadomość studentów z niepełnosprawnościami, oni wiedzą, że mogą żądać więcej, że nie muszą się dostosowywać?

Danuta Zwolińska: Ja myślę, że samo wejście na uczelnie już pokazuje, że zrobiliśmy ogromny krok milowy. Chociażby z tego względu, że dostosowane są wejścia pod względem architektonicznym. Student ma możliwość dotarcia do każdego miejsca: windy zewnętrzne, windy wewnętrzne, schodołazy, wózek akumulatorowy, który mamy do dyspozycji.

Danuta Zwolińska: Jeżeli chodzi o komunikacje mamy zamontowany system Totupoint, który pozwala uzyskać informację, w jakim miejscu student się znajduje i jakie punkty najbliższe są dla niego dostępne. Jeżeli chodzi o świadomość, w momencie rekrutacji studenci są informowani, że istnieje biuro obsługi osób z niepełnosprawnościami. Każdy rok akademicki rozpoczyna się nie tylko tymi ogólnymi informacjami, które są bardzo istotne dla studenta, ale też przedstawiciel biura przychodzi na spotkania i osobiście mówi o tym jak uczelnia może wesprzeć osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jesteśmy otwarci, nauczyciele też są otwarci, bo to oni mają pierwszy kontakt, bezpośredni kontakt ze studentami, to oni widzą ich potrzeby i mogą przypomnieć i zasugerować z jakich możliwości mogą korzystać. Pomagamy naszym studentom osiągnąć odpowiednie efekty kształcenia, żeby otrzymali dyplom na kierunku, który sobie wybrali.

Danuta Zwolińska: Projekt trwa od 2021 roku, zakończenie to czerwiec 2023 roku czyli to trzy lata edukacji dla każdego studenta.

Radio 90: Co teraz jest w planach?

Danuta Zwolińska: Będziemy przygotowywać sale multimedialne, ale także w ramach projektu właśnie realizujemy dostępność naszych stron internetowych. To są teraz zadania priorytetowe, aby nasze strony w sieci były dostępne dla każdego.

Kamil Szypuła: Aktualnie dział informatyki PWSZ w Raciborzu i biuro obsługi z niepełnosprawnościami, pracuje w ramach projektu nad uruchomieniem dwóch dużych multimedialnych sal, wyposażonych w specjalistyczne kamery. Takie sale będą służyły studentom nie tylko z niepełnosprawnościami. Przewidzieliśmy tam stanowiska dla osób, które mają problemy na przykład z poruszaniem się, ze słyszeniem, z chodzeniem. Taki student będzie mógł podejść do specjalnego stanowiska, które będzie wyposażone w duży telewizor z systemem słuchawkowym, lub będzie mógł skorzystać z pętli indukcyjnej, którą mamy zainstalowaną na takiej sali i śledzić wydarzenia, które się dzieją na mównicy, na katedrze w zasadzie z bliska, ponieważ systemy kamerowe będą systemami inteligentnymi, wyposażonymi w taką sztuczną inteligencję, która będzie z automatu rozpoznawała co się dzieje. Będzie przybliżała obraz, oddalała obraz, wyostrzała dźwięk i dzięki temu, ktokolwiek znajdzie się na sali, będzie mógł jeszcze pełniej, jeszcze lepiej korzystać z tego co się tam dzieje. Mało tego, wszystkie sale będą umożliwiały bezpośrednią transmisję wydarzenia. To ważne w momencie np. nauki zdalnej, będziemy na to przygotowani jeszcze lepiej niż do tej pory.

Oferta:

Studia jednolite magisterskie

  • Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Studia inżynierskie

  • Architektura
  • Automatyka i Robotyka
  • Zarządzanie i Inżyniera Produkcji

Studia licencjackie

  • Administracja (uczelnia ma już zgodę MEiN na studia magisterskie na tym kierunku)
  • Bezpieczeństwo Państwa
  • Pedagogika
  • Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych
  • Filologia: Język angielski, niemiecki, czeski
  • Pielęgniarstwo (po uzyskaniu zgodny MEiN także studia magisterskie)
  • Turystyka i Rekreacja
  • Wychowanie Fizyczne

Studia podyplomowe

  • Logopedia
  • Architektura Wnętrz
  • Mykologia Budowlana
  • Pedagogika

Kontakt do Biura Rekrutacji PWSZ w Raciborzu:

Adres:

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
    ul. Słowackiego 55, 47- 400 Racibórz

Jak dojechać:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj