Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pył, tumany kurzu i pędzące samochody – codzienność mieszkańców Rzuchowa [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

„Cieszymy się, że remontują tę drogę, ale uciążliwości są za duże” - piszą do naszej redakcji mieszkańcy Rzuchowa. Od kilku miesięcy przecinająca miejscowość droga wojewódzka 935 jest w remoncie. Gruntowna przebudowa prowadzona jest praktycznie na całym kilkukilometrowym odcinku od Raciborza w kierunku Rybnika. Prace trwają, ale mieszkańcy się skarżą.

W ostatnich dniach na drogę wysypano jakiś tłuczeń, kamień. Pył, chmury wzburzonego piasku – to wszystko mamy na co dzień

– mówią nam Aniela i Leon Mielimąkowie, którzy mieszkają tuż przy remontowanym odcinku.

Najbardziej narzekamy na te pyły. Niech pan popatrzy w tej chwili jedzie samochód i na pewno on tu nigdzie nie mieszka. Jeśli są wiatry od południa, to my to wszystko mamy na domu (…) Teraz jest gorąco jest ciepło chcemy otworzyć okno, no niestety nie da rady, nie da rady.

Problemem są przejeżdżające bardzo szybko pojazdy

– mówią Maria Szafarczyk i Marek Wycisk.

Okna to nawet nie myje, bo nie ma sensu. (…) Samochody osobowe robią sobie wyścigi, praktycznie na motorach jeżdżą ludzie. Nikt tego nie przestrzega, że jest teren budowy, że to jest jakieś ograniczenie (…)

Prace na tym odcinku przebiegają bez opóźnień

– słyszymy od Ryszarda Pacera, rzecznika Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. A co z uciążliwościami?

No tak to jest, że przy takim zakresie robót muszą one być

– mówi krótko rzecznik. Ale jak dodaje, ZDW zleca wykonawcy minimalizowanie utrudnień.

Jak remont w mieszkaniu się robi, to też się kurzy. Musi troszeczkę brudu być. Inspektor polecił wykonawcy, żeby rzeczywiście polewać wodą w sytuacji, kiedy te materiały, które tam są zabudowane, bardzo mocno pylą i to się dzieje. Natomiast nie da się uniknąć pewnych niedogodności z tym związanych. Jest to teren budowy i też apelujemy o zachowanie ostrożności, bo oczywiście przejazd jest tylko dla mieszkańców i wszystkie pojazdy, które się poruszają po terenie budowy, no to powinni kierowcy zachować ostrożność.

Ryszard Pacer przypomina również, że z drogi mogą korzystać wyłącznie mieszkańcy oraz osoby dojeżdżające do firm i instytucji w tym rejonie. Podobne stanowisko ma policja w Raciborzu. Raciborska Drogówka zapowiedziała, że częściej w tym rejonie pojawiać się będzie patrol policji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj