Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pył znów unosi się nad hałdą w Rydułtowach. Co na to starostwo powiatowe?

Facebook Twitter

Od ubiegłego roku prowadzona jest rozbiórka hałdy Szarlota. O dużym zapyleniu mieszkańcy miasta informowali nas już latem tego roku. Teraz ich zdaniem problem powrócił.

W jednym z maili do naszej redakcji czytamy:

Sezon grzewczy u progu a Rydułtowy już od września zanurzone są w pyle. Jak długo jeszcze będziemy wdychać pył z hałdy Szarlota? (…) Czy ktoś nadzoruje wykonywane prace? Czy sposób ich wykonywania jest zgodny ze sztuką z uwzględnieniem technik ochrony środowiska?

Marcin Połomski

Wiemy o tym problemie, ale niewiele możemy zrobić

– mówi burmistrz Rydułtów, Marcin Połomski:

Otrzymujemy informacje od zaniepokojonych mieszkańców. My oczywiście reagujemy, czyli informujemy starostwo powiatowe, PGG i firmę, która prowadzi tam roboty na terenie hałdy. Mam informację, że było przeprowadzone badanie i są zalecenia żeby ograniczyć to pylenie. Nie byliśmy jako miasto osobiście na wizji w terenie, natomiast prace są tam cały czas prowadzone.

Co na to starostwo powiatowe w Wodzisławiu?

Do nas też docierają głosy zaniepokojonych mieszkańców. Już w czerwcu przeprowadziliśmy na terenie hałdy w miejscu gdzie trwa eksploatacja, wizję lokalną

– mówi Wojciech Raczkowski w wodzisławskiego starostwa powiatowego:

Stwierdzono, że rzeczywiście w miejscach gdzie w miejscach gdzie wydobywano odpady, unosiło się więcej pyłu niż powiedzmy standardowo człowiek może ocenić jako normę. Z tego powodu firma została poproszona o wyjaśnienia. W efekcie firma swoją instalację do odzyskiwania odpadów przestawiła w inne miejsce i od czerwca do września nie docierały do nas żadne skargi, czy zgłoszenia, że na tym terenie dochodzi do jakiś sytuacji drażliwych dla mieszkańców.

Na początku września pojawiły się kolejne głosy mieszkańców zaniepokojonych zbyt dużym ich zdaniem pyleniem. Na miejscu ponownie przeprowadzono kontrolę, tym razem zrobili to pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska

– dodaje Wojciech Raczkowski:

Na tym terenie przeprowadzono wizję lokalną, podczas której stwierdzono okresowo występujące zapylenie związane z pracami polegającymi na gaszeniu pożarowisk na terenie hałdy. Te działania mają być prowadzone na zlecenie kopalni. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska również poinformował nas, że w najbliższym czasie przeprowadzona zostanie kompleksowa kontrola, mająca na celu ustalenie czy prowadzone działania związane z wydobywaniem i w mniejszym zakresie przetwarzaniem odpadów jest rewitalizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców.

Jest zatem szansa, że po kolejnej kontroli i zaleceniach wydanych przez WIOŚ nadmierne pylenie zniknie.

Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na wszystkie sygnały od mieszkańców w tej sprawie

– dodaje Wojciech Raczkowski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022