Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pytania o dotacje do wymiany pieców w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

W Wodzisławiu Śląskim nadal mieszkańcy nie mogą składać wniosków o dotację do kotłów 5 klasy. Radni zarówno na styczniowej, jak i lutowej sesji nie podjęli decyzji w tej sprawie. Jak słyszymy: chcą do walki ze smogiem podejść kompleksowo. Co to oznacza?

fot. Alexas_Fotos/ pixabay.com

Mówi Dezyderiusz Szwagrzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Wodzisławiu:

Radni mieli uwagi również do tego programu, bo chcieliśmy podejść do tego kompleksowo. Piece 5 klasy nie likwidują nam smogu, one go może troszeczkę ograniczają, radni po prostu wprowadzili pewne uwagi. Ja uważam, że lepiej zrobić coś porządnie, może miesiąc później, ale żeby to pomogło mieszkańcom, a nie żeby było tylko na papierze a mieszkańcy i tak z tego nie skorzystają, bo jeżeli ktoś miały teraz kupić pompę ciepła za 35 tysięcy a miałaby dostać dofinansowania 7 i pół, to stać na to tylko osoby najbogatsze.

Mam nadzieję, że w marcu na sesji uda się w końcu radnym podjąć uchwałę o dotacji do kotłów 5 klasy – odpowiada z kolei prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca:

Mam nadzieję, że radni zaakceptują wypracowany w kompromisie program, wypracowany na komisjach w miesiącu lutym, dzisiaj ten program jest kierowany ponownie do konsultacji społecznych i będzie przedstawiony Radzie Miasta w marcu. Mam nadzieję,  że Rada Miasta przyjmie ten program, bo przez wszystkie komisje ten program przeszedł, udało nam się wypracować konsensus między strona społeczną, programem, który zaproponowałem a uwagami radnych.

Przypomnijmy, że Rybnik wycofał się z dotacji dla mieszkańców do kotłów 5 klasy. Pieniądze chce przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła w budynkach komunalnych. Mieszkańców chcących wymienić piece zachęca do korzystania z rządowego programu „Czyste Powietrze” i odwiedzenia punktu konsultacyjnego na kampusie.

Co ciekawe taki punkt nie działa w Wodzisławiu Śląskim, bo jak twierdzi prezydent Kieca zająć się tym powinien rząd a nie samorząd:

Mówił poranny gość Radia 90 prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. Cała rozmowa TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024