Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Pytania o ekrany akustyczne w Warszowicach: Komu pomagają? Komu przeszkadzają?

Facebook Twitter

Jedni narzekają, bo mają. Inni chcieliby mieć, a doprosić się nie mogą. W gminie Pawłowice gorący jest temat budowy ekranów akustycznych wzdłuż Drogi Krajowej nr 81. To popularna "wiślanka". Na odcinku od tartaku w Warszowicach, to okolice skrzyżowania z ul. Łąkową i Stawową do skrzyżowania z ul. Wyzwolenia w Pawłowicach stawia je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, bo badania wykazały przekroczenia norm hałasu.

Po informacji na temat tej inwestycji w Radiu 90, odezwał się do nas słuchacz, który też chciałby taki ekran mieć przed swoim domem:

usłyszała Monika Sokołowska od Karola, naszego słuchacza, mieszkańca Warszowic. Badania natężenia hałasu były prowadzone już w 2012 roku. Wtedy o ekrany walczyli mieszkańcy centralnej części Warszowic, z okolicy ulicy Kościelnej, ale odezwali się też mieszkańcy Pawłowic. Nie wszędzie od razu te ekrany staną – mówi wójt gminy, Franciszek Dziendziel. I zaznacza, że są plusy i minusy ekranów akustycznych:

Hałas przeszkadza, natomiast ekran gdy powstaje to też przeszkadza, bo jest ograniczony dostęp światła, ograniczony widok. Jedna strona czy to wschodnia, czy zachodnia, wtedy tego podglądu na świat nie ma, słońce już w południe zachodzi, ludzie żyją w półmroku, to powoduje kłopoty np. z zawilgoceniem (…).

Projekt Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na terenie gminy Pawłowice jest już realizowany, mieszkańcy jednak wciąż zgłaszają swoje uwagi i wnioskują o poprawki. O zmiany apelują też władze gminy:

Głównie o drogi gospodarczy, żeby nie musieli mieszkańcy wjeżdżać na tę drogę szybkiego ruchu. W tej chwili bardzo często ona się korkuje, dlatego zależy nam aby zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie wiślanki powstały te drogi gospodarcze. Jedna z takich dróg została uwzględniona: na terenie Pawłowic od ulicy Spacerowej do Szybowej, to w projekcie jest i będzie realizowane(…).

Negocjacje z zarządcą drogi trwają.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj