Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PZPN udzieli finansowego wsparcia klubom. Komentarze z regionu

Facebook Twitter

W trudnych czasach, Polski Związek Piłki Nożnej chce wesprzeć kluby. Władze PZPN postanowiły wyasygnować 116 milionów złotych dla klubów od ekstraklasy po trzecią ligę oraz wsparcie piłki nożnej kobiet w kraju. Pieniądze mają zostać podzielne według specjalnego klucza.

Fot. pixabay.com

Większość trafi do klubów ekstraklasy, ale wsparcie uzyskają także kluby niższych lig jak na przykład trzecioligowy ROW Rybnik. Ma to być między innymi kwota za udział w programie Pro Junior, który nagradza kluby promujące w rozgrywkach młodych piłkarzy, ale także ogólne wsparcie dla wszystkich zespołów uczestniczących w rozgrywkach na danym szczeblu. Jak tę pomoc ocenia prezes ROW-u Rybnik, Henryk Frystacki?

Bez pomocy PZPN, to klub jest w tej chwili pod ścianą. Jest dramatyczna sytuacja, też jest sygnał z PZPN, że będzie możliwość zmniejszenia kontraktów(…). To by klubowi pomogło.

Sytuacja finansowa klubów jest bardzo zła- dodaje prezes Frystacki:

Dzisiaj się toczy w Sejmie debata na temat pomocy, ja nie wiem czy my też jako kluby- w zasadzie zatrudniamy pracowników, bo mamy na  pełnych etatach kilku pracowników: część na kontrakcie, część na stypendiach- jak to się będzie do nas odnosiło. Czy my będziemy mogli z tego korzystać? Czy będziemy mogli odłożyć ZUS? Na dzień dzisiejszy dużo rzeczy jest niewiadomych.

PZPN zapowiada także pomoc dla kobiecej piłki nożnej. W regionie na pierwszoligowym poziomie grają TS ROW Rybnik i SWD Wodzisław Śląski. Jak sytuację ocenia prezes pierwszego z nich, Tomasz Kieczka?

To nie są pieniądze na przetrwanie, to są pieniądze, które w zeszłym roku już zostały zaplanowane na wsparcie piłki kobiecej. Od tego sezonu, który miał nastąpić czyli 2020/ 2021 kluby z tego centralnego szczebla- z ekstra i I ligi- dofinansowane kwotami 50 i 25 tysięcy złotych. W związku z tym zamieszaniem te kwoty zostały podwojone, więc ta pomoc już była planowana wcześniej, a teraz zostaje o 50 % zwiększona.

W obecnych czasach liczy się każda kwota– dodaje prezes Kieczka:

Sama inicjatywa pomocy, która  już była wcześniej, była niezłym zastrzykiem, bo gdybyśmy awansowali do ekstraligi to z automatu mieliśmy dostawać 50 tysięcy… teraz 100 tysięcy, to będzie około 20 % budżetu.  To są niemałe pieniądze. Mnie to cieszy (…).

Dodajmy, że na razie nie zapadła decyzja czy i ewentualnie jak zakończony zostanie sezon piłkarski w Polsce. Jeżeli uznane zostaną wyniki rundy jesiennej, ROW utrzyma się w gronie trzecioligowców, kobiecy TS ROW powinien awansować do ekstraligi. Czy tak się stanie? Odpowiedź poznamy w najbliższym czasie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj