Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Quadem uciekał przed policją. W jego zatrzymaniu pomógł miejski monitoring

Facebook Twitter

30-latek zostanie ukarany dzięki zapisowi z miejskiego monitoringu. To kolejne zdarzenie zarejestrowane przez kamery na ulicy Korfantego w Radlinie. Tym razem kierowcę bez kasku chcieli skontrolować policjanci z drogówki. Ale 30-latek miał inne plany i nie zatrzymał się pomimo sygnałów wysyłanych do niego przez funkcjonariuszy.

Uciekając, mężczyzna zdewastował osiedlowe zieleńce. Mieszkaniec Radlina nie cieszył się jednak długo swoją bezkarnością, dzięki miejskiemu monitoringowi policjanci po kilku dniach zapukali do jego mieszkania. Wniosek o ukaranie 30-latka trafi wkrótce do sądu. Grozi mu grzywna do 5 tysięcy złotych, ale też areszt i zakaz prowadzenia pojazdów. Po tym zdarzeniu policja przypomina o zasadach poruszania się po drogach np. quadami.

O czym kierujący quadem powinien wiedzieć?

Czterokołowiec to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 550 kg w przypadku przewożenia rzeczy i 400 kg w przypadku przewożenia osób.

Wyróżniamy ponadto czterokołowce lekkie, których masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna jest konstrukcyjnie ograniczona do 45 km/h.

Czterokołowiec może poruszać się w ruchu drogowym jeżeli:

  • spełnia warunki określone w art. 66 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym, czyli jest tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

– nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu,
– nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie nadmiernego hałasu,
– nie powodowało wydzielania nadmiernej ilości szkodliwych substancji,
– nie powodowało niszczenia drogi,
– zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu,
– nie powodowało nadmiernych zakłóceń radioelektrycznych.

  • jest zarejestrowany i zaopatrzony w zalegalizowaną tablicę rejestracyjną,
  • właściciel dopełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Uprawnienia do kierowania quadem

Do prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1, a czterokołowcami lekkimi mogą kierować posiadacze prawa jazdy kategorii AM. Prawo jazdy kategorii AM może uzyskać osoba, która ukończyła 14 rok życia.

Obowiązek jazdy w kasku

Czterokołowce są w chwili obecnej podrodzajem pojazdów o nazwie „samochodowy inny” i jeśli nie są fabrycznie wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa, to zarówno osoba kierująca takim pojazdem, jak i osoba nim przewożona, są obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować mandatem w wysokości 100zł. lub wnioskiem o ukaranie do sądu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021