Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rachmistrzowie spisowi odwiedzają mieszkańców regionu. Co warto wiedzieć o ich identyfikatorach?

Facebook Twitter

Każdy rachmistrz musi mieć przy sobie specjalny identyfikator. Zanim wpuścimy taką osobę do naszego domu, warto poprosić ją o wylegitymowanie się. Rachmistrzowie odwiedzają tych, którzy do tej pory nie wzięli udziału w Narodowym Spisie Powszechnym przez Internet, infolinię lub w trakcie wywiadu telefonicznego.

mat. prasowe

Jakie informacje powinny być na jego identyfikatorze?

  • imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  • numer identyfikatora oraz hologram,
  • nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  • podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  • okres, na jaki identyfikator został wystawiony,
  • informację na odwrocie, na terenie jakiego województwa rachmistrz jest upoważniony do zbierania danych.

W przypadku dalszych wątpliwości warto skorzystać z pozostałych możliwości weryfikacji rachmistrza jakie zapewniło Centralne Biuro Spisowe. Można to zrobić m.in. poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną TUTAJ.

Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem.

W przypadku stwierdzenia faktycznych nieścisłości należy przerwać wywiad, spisać dane rachmistrza i skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem statystycznym lub jego oddziałem.

Wywiady bezpośrednie będą prowadzone z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez MZ i GIS. Każdy rachmistrz powinien używać niezbędnych środków ochrony osobistej i zachowywać dystans społeczny. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj