Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Raciborska biblioteka zaprasza na kulinarną podróż po dawnej ziemi raciborskiej

Facebook Twitter

W sobotę 18 września w bibliotece przy ulicy Kasprowicza 12 odbędzie się wykład Grzegorza Wawocznego „Z rytmem przyrody. Jak żywili się nasi przodkowie na ziemi raciborskiej”. O to by nikt nie wyszedł z pustym brzuchem, zadba Koło Gospodyń Wiejskich z Pogrzebienia.

Spotkanie w bibliotece odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasłem tegorocznej edycji są Smaki Dziedzictwa. Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury.

Grzegorz Wawoczny jest autorem książki Kuchnia raciborska. Podróże kulinarne po dawnej i obecnej ziemi raciborskiej. Bogate opracowanie tematu kulinarnej raciborszczyzny zawiera m.in. rozdziały o słodkich imperiach, śmiertelnych przyprawach i mocnych trunkach.

Koło Gospodyń Wiejskich z Pogrzebienia już od ponad 60 lat kontynuuje i kultywuje lokalne tradycje. W raciborskiej bibliotece członkinie Koła poczęstują wszystkich swoimi specjałami. Na stolach zagości tradycyjny chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz szarlotka.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj