Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Raciborska porodówka działa jak przed pandemią. Oddział został doposażony i wyremontowany

Facebook Twitter

Raciborska porodówka działa jak sprzed pandemii. Lekarze tamtejszego szpitala zapraszają wszystkie pacjentki do odwiedzenia oddziału ginekologiczno-położniczego, który został dodatkowo doposażony i wyremontowany.

Rozmawialiśmy z Tomaszem Chmurą, kierownikiem oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu w Raciborzu.

Tomasz Chmura: Dyrekcja pozyskała pewne środki finansowe, które pozwoliły na zakup nowego sprzętu. Dysponujemy bardzo nowoczesnym ultrasonografem, który daje nam możliwości diagnostyczne, które wykorzystujemy i na ginekologii i na patologii ciąży i na położnictwie. Co do porodówki to też przeprowadziliśmy tutaj remont, wszystkie sale są odmalowane, mamy całkowicie wyremontowany oddział patologii ciąży, wszystkie łazienki. Wszystkie te udogodnienia, które były wcześniej, czyli wanna do porodów, gaz znieczulający. Staramy się cały czas pozyskać znieczulenia zewnątrzoponowe, jest to związane z brakami kadrowymi na anestezjologii, ale myślę, że jesteśmy na dobrej drodze

Lekarz dodaje, że jedyną różnicą jest wykonanie testu w kierunku covid-19:

Tomasz Chmura: Sama ginekologia wygląda w tej chwili dość specyficznie, troszkę inaczej niż to było do tej pory, bo pacjentki, które kierują lekarze, dzwonią do nas do sekretariatu umówić się na operację. Nasze panie sekretarki podają termin zabiegu plus termin, kiedy mają się zgłosić na wymaz RT-PCR w kierunku covid-19. Wykonujemy to najczęściej 48 godzin przed zabiegiem. Jeżeli wynik jest ujemny, pacjentka dostaje informację telefonicznie, zgłasza się na zabieg i potem już wszystko przebiega tak jak do tej pory, czyli operujemy normalnie na oddziale i po zabiegu wychodzi do domu. Jeżeli chodzi o oddział, to wcześniej był to oddział covidowy, więc pacjentki z wiadomych względów omijały nas pewnie szerokim łukiem. W tej chwili działamy normalnie na zasadach, które zarządził minister i wszystko wraca do normy, także myślę, że będzie coraz lepiej.

Na oddziale możliwe są także porody rodzinne, a od września rusza szkoła rodzenia. Lekarze chcieliby, aby odbieranie porodów były takie jak sprzed pandemii, czyli około 1000 porodów rocznie. Potencjał oddziału to nawet 3000 porodów w ciągu roku. Poniżej zdjęcia z wyremontowanej i w pełni działającej porodówki w Raciborzu.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj