Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Raciborski Festiwal Podróżniczy „Wiatraki”

Facebook Twitter

Każdy z nas nosi w sobie skrawek duszy podróżnika, odkrywcy dalekich lądów, zdobywcy dziewiczych szczytów, rozległych mórz i dzikich dżungli...Jednak tylko nieliczni z nas wiążą swoje życie z podróżami, górami czy morzami na stałe.

Pozostali oddają się swym pasjom podróżniczym od czasu do czasu, a jeszcze inni oglądają świat dzięki slajdom, filmom i zdjęciom tych pierwszych…

Tak o powodach organizowania spotkań poświęconych podróżom piszą organizatorzy, czyli grupa Rosynant. Raciborski Festiwal Podróżniczy „Wiatraki” ma już 10 lat. Jubileuszowa edycja to swoiste the best of wszystkich spotkań. Dużo znanych nazwisk i wyprawy w dalekie zakątki świata.

Czwartek, 24 października 2013

GMINNE CENTRUM KULTURY W NĘDZY, ul. Strażacka 2

18.00: Magdalena Pełech: „Mama Africa”

W programie slajdowisko „Mama Africa” i opowieść Magdaleny Pełech o kolorowej podróży w poszukiwaniu muzyki i tradycji Afryki Zachodniej, a także pokaz tańca afrykańskiego do muzyki na żywo, afrykańska herbatka, a dla chętnych warsztaty tańca afrykańskiego i gry na bębnach. Magdalena od 8 lat jest związana z muzyką i tańcem Afryki Zachodniej, a że muzyka i taniec są nierozłączne na Czarnym Lądzie stwierdziła, że uczyć się najlepiej jest u źródeł. Pokaz na pewno zaczaruje słuchaczy i zarazi miłością do Afryki mimo, że codzienność tam bywa czasem przerażająca.

Piątek, 25 października 2013

Otwarcie Festiwalu

18.00: Tomek Michniewicz: „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”

Poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy i ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, złodzieje i oszuści. Tomek Michniewicz wprowadza nas w ich świat – pełen zatopionych galeonów, hiszpańskiego złota, śmiertelnych pułapek, świszczących kul i zawiłych intryg. Tomek Michniewicz brał udział w wyprawach po skarby na pustyniach Nowego Meksyku, Morzu Karaibskim i w południowej Afryce. Zapis jego obserwacji składa się na historię o obsesji, która ogarnia ludzi w obliczu bogactwa. O tym, do czego są zdolni i jak daleko potrafią się posunąć, zaślepieni gorączką złota i jak ten świat wygląda naprawdę, w przeciwieństwie do tego przedstawionego w filmach i książkach przygodowych.

20.00: Leszek Szczasny: „Oman. Biało – niebieska kraina zapachów”

Slajdowisko pt. „Biało – niebieska kraina zapachów” to relacja z mojego 2-tygodniowego pobytu na Półwyspie Arabskim w 2013 roku, w Omanie, który w przeciągu trzydziestu lat z kraju zabiedzonego stał się jednym z lepiej rozwiniętych na świecie. Jego górzyste, pustynne i nadmorskie drogi pokonuję tradycyjnie autostopem, nie mogąc się nadziwić omańskiej gościnności i szczerości. Badam oczywiście stolicę, dostojny i nowoczesny Muscat, ale z lubością samodzielnie i bez pośpiechu przede wszystkim penetruję prowincję i mało uczęszczane zakątki. Będziemy też zatem m.in w Surze, gdzie przypatruję się, jak budować statki bez niepotrzebnych gwoździ, czy w zagubionym starożytnym Qalhat, gdzie po szkolnym apelu gram z nauczycielami w ping–ponga. Odwiedzam także będące największą atrakcją tego kraju tzw. wadi – górskie kaniony, ale również będące źródłem jego bogactwa – pola naftowe. Nie pomijam nigdy tematów społeczno–politycznych, więc przyjrzymy się np. licznym mniejszościom w Omanie (Hindusi, Pakistańczycy, Bengalczycy) oraz oświeconemu sułtanowi Al Qaboosowi, dbającemu nie tylko o ład przestrzenny w swojej ojczyźnie, Natomiast co najważniejsze, to będzie nam przy tym wszystkim bardzo miło pachniało – prawdziwe, bardzo tam popularne, lekko cytrusowe kadzidło Olibanum z pogranicza omańsko–jemeńskiego.

Sobota, 26 października 2013

9.00: Spływ kajakowy Odrą, (m.in. trasą planowanej wycinki drzew)

Raciborska Hałaburda Kajakowa i Wioślarska „Jooonyyy” zaprasza wszystkich chętnych do udziału w spływie kajakowym Odrą (od jazu przy Rafko, do spotkania starego koryta rzeki z kanałem Ulga w Miedoni, czyli całym tzw. „miejskim” odcinkiem rzeki) pokazuje Racibórz z zupełnie innej perspektywy: z pozycji kajaka, rzeki, wody. Trasa przebiega przez tereny, które dziś są w znacznej części naprawdę dzikie. W pozostałościach dawnego lasu łęgowego można spotkać niezwykle liczne ptactwo (m.in. kormorany), nietoperze, a na brzegach żyjące dziko zające i sarny.

Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatni spływ dzikim, pięknym odcinkiem rzeki, której brzegi mają (wg zamierzeń niektórych urzędników) zostać wkrótce ogołocone z drzew. Decyzję w tej sprawie ma wkrótce podjąć Prezydent Raciborza – Mirosław Lenk, który ma ustosunkować się do wniosku RZGW.

Pokazując Odrę w jej obecnym stanie, chcemy udowodnić, że z punktu widzenia turystyki wodnej, żadna interwencja w porastający brzegi Odry drzewostan nie jest konieczna.

Koszt spływu: 45 zł / os

Zapisy: kaj@jooonyyy.pl

10.00: Zwiedzanie Browaru Raciborskiego

wstęp: 15 zł z degustacją;

tylko z rezerwacją: wiatraki@rosynant.pl

Spotkanie o 9.50 pod browarem

Raciborskie, Twierdzowe, Miodowe, Rżnięte, Pils, Zielone i Ciemne… od ponad trzech lat podbijają całą Polskę! Po wielu latach nieobecności, dziś są dostępne na krakowskim rynku, zakopiańskich Krupówkach i nadmorskiej Ustce. Wygrywają konkursy, zdominowały rynek lokalny. Na czym polega tajemnica jednego z najwspanialszych produktów eksportowych ziemi raciborskiej? Na wielowiekowej tradycji? Na sąsiedztwie zamku? Na tradycyjnym przepisie i otwartych kadziach? Na tym, że nasz browar piwo tworzy, kiedy inni je po prostu produkują?

Zapraszamy na wycieczkę po najstarszym browarze Śląska, wraz z degustacją i możliwością zakupu jego produktów! Wycieczka dla osób pełnoletnich!

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązuje rezerwacja miejsc!

Zapisy drogą mailową: wiatraki@rosynant.pl

11.00: zwiedzanie Zamku Piastowskiego z Grzegorzem Wawocznym

Bilety: 2 zł / 1 zł – do nabycia w punkcie Informacji Turystycznej

Pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1108 roku. Z Kroniki Galla Anonima wiadomo, że został wówczas odbity z rąk Morawian przez wojska księcia Bolesława Krzywoustego. Stał się siedzibą polskiego kasztelana, a w II połowie XII wieku dworu Mieszka I, pana na Raciborzu, władcy Polski. Po nim rezydowali tu kolejni książęta górnośląscy, w tym Kazimierz, dziad króla polskiego Władysława Łokietka. W I połowie XIII wieku rozpoczęto wznoszenie pierwszych partii murowanych zamku. Około 1290 roku książę Przemysł zlecił budowę gotyckiej kaplicy, która otrzymała wezwanie św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika. Wezwanie upamiętnia spór między biskupem wrocławskim Tomaszem II a księciem Henrykiem IV Probusem, którego finał, opisany przez Jana Długosza, rozegrał się w Raciborzu. Zamek, w którym schronił się biskup, oblegały wojska Probusa. Ostatecznie doszło do pojednania, a wdzięczny za to biskup ustanowił przy kaplicy kolegiatę. Kanonicy przebywali tu do 1416 roku. Znawcy nie mają wątpliwości, że kaplica stanowi dziś najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też, ze względu na podobieństwa do słynnej paryskiej kaplicy, śląską Saint-Chapelle Ze starych przekazów wiadomo, że niegdyś przechowywano tu i czczono święte relikwie, najprawdopodobniej szczątki kanonizowanego biskupa z Canterbury.

www.zamekpiastowski.pl

13.00: Renata Matusiak: „Pakistan – różne kultury i języki, jeden strach”

Opowieść o samotnej wędrówce przez kraj, w którego kulturze nie ma miejsca na samotnie podróżujące kobiety.

Kraj kontrastów, przepięknych niebiańsko cudnych krajobrazów, ciekawych historycznych zabytków i przygody; niesamowicie bogatych ludzi i przerażającej biedy. Kraj ludzi przyjaznych i bijących rekordy gościnności, jak i niebezpiecznych miejsc. Poznałam życie wszystkich warstw społecznych, zjadłam chyba tonę najpyszniejszego na świecie mango. Jeździłam zarówno autostopem jak i z uzbrojoną eskortą. Trafiłam do najpopularniejszego TV Show w kraju. Czy mi to pomogło w dalszym podróżowaniu?

Opowieść o przeprawie przez afgańsko–pakistańską granicę i słynną przełęcz Khyber. O podróżowaniu od morza po najwyżej położoną granicę i drogę na świecie (Karakorum highway), której część kilka lat temu znalazła się pod wodą. W jaki sposób pokonują ją pakistańskie ciężarówki wiozące towary na chińską granicę skoro nie ma promów? Pakistańczyk potrafi…

14.15: kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło: „Samotny rejs dookoła świata i jego żeglarskie konsekwencje”

Od 27 kwietnia 2008 r. do 20 kwietnia 2009 r. na jachcie Mantra Ania samotnie opłynęła świat. Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk. Odwiedziła 19 portów w 11 krajach. Projekt ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem społecznym. Na stronach www zmagania Marty śledziło ok. 50 tysięcy osób. W mediach pojawiło się przeszło 900 publikacji krajowych i 30 zagranicznych. Po zakończonej wielkiej pętli Marta nadal nie rozstaje się z morzem. Jej kolejne żeglarskie wyzwania to m.in. zimowy rejs poza koło podbiegunowe do Murmańska czy autorska ekspedycja Zew Północy, pierwszy polski rejs jachtem dookoła Skandynawii, ukończony w jednym sezonie bez składania masztu. Marta z powodzeniem organizuje wyprawy żeglarskie w najdalsze zakątki globu pod własną marką Ocean Przygody. Co ważne, w rejsach tych może uczestniczyć dosłownie każdy. Każdy, kto ma odwagę nietypowo zwiedzać świat i otwarty jest na nowe miejsca, ludzi i doświadczenia.

Więcej o rejsach, planach i wyprawach pani kapitan na www.oceanprzygody.pl

15.30: Arun Milcarz: „M jak Madagaskar”

Air France zgubił mój plecak. 2500 km przebyłem w klapkach, kąpielówkach i koszulce. Miał być król Julian i pingwin Kowalski. Szybko zrozumiałem, że film Madagaskar… nie jest oparty na faktach.

Podczas spotkania zdobędziemy niezbędną wiedzę i odpowiedź na wiele pytań ;)

  • Co ma wspólnego olej palmowy z irokezem?
  • Co malgasze zabierają do pracy?
  • W jaki sposób żandarm może dorobić na boku?
  • Czy można zwulkanizować kurę?
  • Co kobiety lubią najbardziej?

PS: klapki dały radę

Arun jest experymentatorem. Od wielu lat podróżuje z kamerą próbując dowiedzieć się jak rzeczy mają się naprawdę. Działa w pojedynkę, dzięki czemu wnika w życie ludzi. Wie, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego jedzenia można wejść w szczerą relację z drugim, odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami poznaje ich rodziny i rytuały.

17.00: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie: „Zanskar – szlakiem himalajskich karawan”

Stare karawanowe szlaki prowadzą do leżącego w Himalajach dawnego królestwa Zanskar. Pustynne, kolorowe góry, malownicze wioski, świat kultury tybetańskiej a nade wszystko serdeczni ludzie sprawiają, że chętnie tam wracamy. W tym roku po raz pierwszy wybraliśmy się do Zanskaru zimą.

Przełęcze na letnich szlakach są wtedy zasypane śniegiem. Jedyna możliwość dotarcia do wiosek w głębi gór to wędrówka po zamarzniętej rzece Zanskar. „Chadar” – bo tak miejscowi nazywają ten lodowy szlak – dostarczył nam wielu wrażeń. Rzeka na niektórych odcinkach była zamarznięta na całej szerokości, czasem szliśmy po wąskim pasku lodu nad brzegiem rwącej rzeki, innym razem lód był zbyt słaby i trzeba było przechodzić po skalnych trawersach. Pięknie wyglądały krawędzie lodu gdy ściekająca po nim woda zamarzała tworząc lodowe frędzelki.

Kilka dni spędziliśmy w odciętych od świata wioskach, odwiedzając klasztory buddyjskie i przyglądając się niełatwemu życiu mieszkańców. Mimo wszechobecnego mrozu bardzo ciepło wspominamy spotkania z ludźmi i parujące czarki z tybetańską herbatą.

18.30: Grzegorz Wawoczny: „Górna Odra RETRO – tajemnice ziemi raciborskiej”

Most cesarza Franciszka Józefa, twierdza Barutswerde, mroczne gniazdo sowy i pozłacane trumny Reiswitzów, średniowieczne zamki, królestwo górnośląskiego gotyku, śląska Sainte-Chapelle, kraina Ozyrysa, skarby lasów rudzkich, podziemne miasto i stare opactwo, nekropolia Piastów i Przemyślidów, uroczysko z górą angielskiej księżniczki, ukryta w lasach stara baza rakietowa… Można długo wymieniać. Myślisz, że na Śląsku nie ma nic ciekawszego poza Jurą, Nikiszowcem, szlakiem zabytków techniki, Beskidami i Częstochową? Ziemia raciborska – księstwo górnej Odry, z którego po linii matki wywodzi się król Władysław Łokietek to idealne miejsce na rower, na bieganie, na kijki, na kajak i łódkę… Tak jak przed wojną, znów pojawia się tu tysiące wędrowców. Turystom polecimy ciekawe cele wycieczek, a mieszkańcom Raciborza… przypomnimy gdzie mieszkają!

19.00: gość specjalny – Anna Czerwińska: „Korona Ziemi”

„Koronę Ziemi” tworzą najwyższe szczyty wszystkich kontynentów: w Azji jest to Mount Everest (8848 m), w Ameryce Południowej – Aconcagua (6969 m), w Ameryce Północnej – Mount McKinley (6194 m), w Afryce – Kilimandżaro (5895 m), na Antarktydzie – Mount Vinson (5140 m), w Europie powinien być Mont Blanc (4807 m), ale niektórzy uważają, że należy zdobyć kaukaski Elbrus (5642 m), w Australii – Góra Kościuszki (2230 m), ale „dzięki” Messnerowi, w dobrym tonie jest wejście na Carstensz Pyramid (5029 m). Szczytów w Koronie Ziemi jest więc właściwie dziewięć i dla porządku należy stanąć na wszystkich.

Ostatnim szczytem Anki Czerwińskiej był Mount Everest (8848), który zdobyła samotnie w roku 2000. Korona Ziemi… „To była wspaniała przygoda. Dała mi radość i satysfakcję, jakiej nie oczekiwałam. Przez kilka lat Korona nadawała sens mojemu życiu. Warto było powalczyć. Z każdego szczytu zabierałam swoim zwyczajem po parę kamyków. Mam teraz w domu całą kolekcję. Myśl, z jak odległych od siebie gór pochodzą, jest fascynująca. Są namacalnym dowodem, że moja Korona Ziemi stała się faktem (…)
Nie chcę jednak, by Everest był efektownym zakończeniem mojej górskiej działalności. Wolę, by był kolejnym szczytem, który dał mi radość i satysfakcję. Które będą następne? Zgadzam się z twierdzeniem: „Szczęście jest w dążeniu, a nie w posiadaniu”. To, co zdobyte, należy już do przeszłości, a ja chcę iść ciągle naprzód. Wierzę, że jest to możliwe.”

21.00: koncert zespołu COCOTIER

COCOTIER- po francusku oznacza „palmę kokosową” czy „mieć palmę na punkcie czegoś”. Jak twierdzą członkowie grupy nazwa ta doskonale oddaje ich artystyczną pasję. Muzyka zespołu jest pełna emocji, wielobarwna, dynamiczna a zarazem delikatna i klimatyczna, utrzymana w stylu z pogranicza flamenco, folku, jazzu, latino, gipsy, ECM i innych .Świeże, oryginalne i urzekające brzmienie. Założycielem, gitarzystą i kompozytorem większości utworów jest Andrzej Krośniak, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciel znanej w latach 90-tych formacji folkowej PEJZAŻ, obecnie członek międzynarodowego projektu muzycznego OLEA. W repertuarze COCOTIER obok coraz liczniejszych kompozycji lidera, znajdują się utwory: V. Amigo, R.Townera, Paco de Lucia , D.Millera i innych mistrzów gitary.

Od początku swego istnienia zespół z powodzeniem koncertował w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Austria, Ukraina, Słowacja, Węgry). Brał udział w licznych festiwalach muzycznych w Europie (Ferrara, Novara, Colmurano, Berno, Linz, Wrocław ) popularyzując swoją muzykę. Cocotier nagrał trzy autorskie płyty: „Cafe Sanacja” (2001r.), „Ulica” (2007r.), „Fasolanka” (2010 r.) i „Cocotier” (2011).

Skład: Andrzej Krośniak – gitara, Krzysztof Cisowski – gitara, Jacek Dzwonowski – skrzypce, Mateusz Gremlowski – bas/kontrabas

Strona zespołu: www.cocotier.pl

Niedziela, 27 października 2013

10.30: zwiedzanie Zamku Piastowskiego z Grzegorzem Wawocznym

Bilety: 2 zł / 1 zł – do nabycia w punkcie Informacji Turystycznej

WARSZTATY PODRÓŻNICZE:

11.00: Anna Olej – Kobus i Krzysztof Kobus: „Podróżuj z dzieckiem”

W życiu każdego podróżnika jest kilka kluczowych momentów kiedy dalsze wyruszanie na wyprawę staje pod znakiem zapytania. Są to: pierwsza praca, pierwszy stały związek i pierwsze dziecko. Okazuje się jednak, że niemowlę to idealny partner na wspólne wyjazdy, a fakt zostania rodzicami nie przekreśla podróżniczych planów (choć wiele trzeba zrewidować!). Po ośmiu latach wspólnego podróżowania z dwójką dzieci wiemy jedno: z pewnością warto wyruszyć rodziną na szlak, bo tego co wspólnie przeżyjemy nie zastąpi nam żadna telewizja czy komputer. Podczas pokazu opowiemy o przygodach w podróżach z dziećmi, zmianie perspektywy widzenia świata oraz podpowiemy jak się do takiego wyjazdu przygotować. Pokażemy też miejsca jakie naszym zdaniem są idealne na rodzinną podróż. Sprawdzimy czy Afryka jest bardzo dzika, na pokładzie promu Stena Line wyruszymy do Szwecji oraz odkryjemy uroki wypraw na organizowanych samodzielne.

Wstęp na warsztaty: dla osób posiadających bilet całodniowy na niedzielę – bezpłatnie, dla osób zainteresowanych jedynie warsztatem: 5 zł / os.

12.15: Bartosz Piziak, Marcin Mentel: „Tanie latanie”

Chcesz dowiedzieć się gdzie szukać promocji lotniczych, jakimi liniami najtaniej dostać się na Fidżi lub dlaczego warto mieć właściwą kartę kredytową ? Zapraszamy na warsztaty taniego latania po całym świecie! W arkana sztuki taniego latania wprowadzą Was Łowcy Lotów – Marcin Mentel i Bartek Piziak – specjaliści od tanich podróży w najdalsze zakątki świata. Zjedli zęby by nie wydać kolejnych $$ podczas swoich podróży. Teraz tą wiedzą chcą podzielić się z Tobą!

Podczas naszego spotkania opowiemy także jakie są najpopularniejsze kierunki tanich połączeń lotniczych na świecie, w których portalach internetowych warto szukać i rezerwować bilety, jak uniknąć dodatkowych opłat i czy (oraz jak?) można spakować się na 2 tygodniową wyprawę w bagaż podręczny… Dowiesz się także czy możliwa jest podróż dookoła świata przy pomocy połączeń wyłącznie tanich przewoźników! Aha i jeszcze jedno, czy wiesz dokąd latają linie PEACH Airlines… ?

Wstęp na warsztaty: dla osób posiadających bilet całodniowy na niedzielę – bezpłatnie, dla osób zainteresowanych jedynie warsztatem: 5 zł / os.

13.30: Janusz Mendyk: „Trekking wokół Annapurny”

Slajdowisko które zobaczymy to relacja z jednego z najpiękniejszych trekkingów na świecie. Czy można dotknąć Himalajów nie będąc himalaistą? Jak wysoko można wejść w zwykłych butach trekkingowych? Czy Himalaje mogą być zielone i kwitnące? Ile to wszystko kosztuje i od czego zacząć planując podróż? Czy Annapurna jest dla każdego? Co jeść, co zabrać, czego się spodziewać?

Pokaz slajdów będzie przebiegał trasą: Kathmandu – Synjapgaon – Jagat –Bagarchap – Chame – Lower Pisang – Bragha – Sri Kharka – Tilcho Bbase Camp -Tilcho Lake – Thorung Phedi – Thorung La (5416m n.p.m.) – Muktinath – Kagbeni – Jomson – Marpha – Pokhara.

14.30: Bartek Piziak: „Islandia – kraina inspiracji”

Wizyta na położonej w pobliżu koła podbiegunowego wyspie nie pozostawia złudzeń… Człowiek nie wraca z niej już taki sam! Surowe piękno Islandii zaskakuje przybyszów na niemal każdym kroku, pomimo, że z pozoru wydaje się być taka „podobna”, a widok dudniących wodospadów przestaje dziwić już po 3 dniach wędrówek.

Islandia jest jednocześnie i gorąca i lodowata, a połączenie tych dwóch skrajności tworzy jej niepowtarzalną scenerię. Wysokie, nagie góry lodowców, które pokrywają ponad 11 % powierzchni kraju, pod którymi gotuje się i wrze magma, sąsiadują z szaroczarnym pustkowiem zastygłej lawy i potężnymi wodospadami, tworząc niesamowite krajobrazy. Nie brakuje tu także ciągle niebezpiecznych wulkanów. Nieprzypadkowo więc zyskała sobie przydomek „wyspy ognia i lodu”.

Co ciekawe – największą mniejszością narodową Islandii są Polacy, przysmakiem jej mieszkańców – popsute mięso rekina, zaś ulubioną muzyką – metalowa! Zakup alkoholu na wyspie może okazać się nie lada wyczynem (i do tego bardzo drogim), a jakby tego było mało wyspa tektonicznie jest odrębna od Europy! Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie tam powstał ponad tysiąc lat temu – funkcjonujący do dziś – najstarszy parlament świata.

15.30: Adam Sanocki: „Tybet dzisiaj – wnioski i rekomendacje po Specjalnym Spotkaniu Organizacji na Rzecz Tybetu w Dharmasali w listopadzie 2012 roku”

Relacja Adama Sanockiego – raciborzanina od lat zaangażowanego w sprawy Tybetu, to okazja aby dowiedzieć się w jaki sposób planowane są profesjonalne kampanie na rzecz Tybetu na świecie oraz jakie priorytety działacze na rzecz Tybetu stawiają sobie obecnie. Autor przybliży także uczestnikom tragiczne samospalenia, które mają miejsce w Tybecie oraz kilka wybranych kampanii które na rzecz Tybetu są realizowane, jak: Lhakhar, Prawa Nomadów, czy Stop wyburzaniu Lhasy.

16.30: Anna Olej – Kobus i Krzysztof Kobus: „Kuba – Muzeum niespełnionych marzeń”

Kuba to mieszanka piorunująca: miejsce gdzie nic nie jest takie jakim się wydaje, a podróżując tu najlepiej odrzucić wszelkie stereotypy. Podczas naszej czterotygodniowej podróży mieszkaliśmy u ludzi (często w dawnych, kolonialnych domach), zaś wynajęty samochód pozwolił nam na przejechanie prawie całej wyspy. Zapraszamy do wędrówki zaułkami Hawany, zakupów z dachu domu i przejażdżki starymi autami. Weźmiemy udział w wielkanocnej procesji i obchodach 1 maja.
Zanurkujemy na wrakach w Zatoce Świń, odnajdziemy bezludną plażę, zobaczymy jak wygląda ośrodek wypoczynkowy dla Kubańczyków i hotel all–inclusive dla turystów. W Santiago spotkamy prehistorycznych mieszkańców wyspy i ślady Fidela Castro, odkrywając tajemnice kubańskiej ewolucji oraz rewolucji. Dowiemy się jaki był ulubiony drink Ernesta Hemingwaya oraz sprawdzimy jak smakuje krokodyl.
W Trynidadzie zatańczymy w Casa Musica, odwiedzimy dom religii Santerii i zjemy kolację na stuletniej zastawie w restauracji, która w Europie mogłaby być śmiało filią muzeum wnętrz kolonialnych. Wyruszymy na plantacje kawy i trzciny cukrowej oraz spotkamy muzyka, który grał w legendarnym zespole Buena Vista Social Club. Spojrzymy też na Dolinę Vinales – jeden z najpiękniejszych krajobrazów Kuby i dowiemy się jak powstaje rum.

18.00: Eliza Kubarska i David Kaszlikowski: „Tioman – na zapomnianej górze” pokaz multimedialny

Opowieść o eksploracji na jednej z największych granitowych ścian w Azji Płd-wsch. Choć leży na znanej wyspie Tioman w Malezji, a od świata dzieli ją zaledwie 1km gęstej dżungli, Dragon Horns do roku 2000 pozostawała niezdobyta, a przez kolejne 10 lat pozostawała niemal zapomniana. Eliza i Dawid opowiedzą o swoim „odkryciu” tej góry, o niezwykle bogatej tropiklanej przyrodzie, i o tym jak ich kolejne projekty – zarówno górskie jak i fotograficzne – zmieniają oblicze nieznanego dotąd zakątka.

19.30: „Co się wydarzyło na wyspie Pam” („What happened on Pam island”) film i spotkanie z reżyserką Elizą Kubarską

Osobista historia o górskim partnerstwie i miłości z eksploracją w tle. Eliza Kubarska i David Kaszlikowski wytyczają nową drogę na jednym z najwyższych morskich klifów świata na Grenlandii. ściana dostępna jest tylko z lodowatego morza. Tymczasem bohaterowie przemieszczają się jedynie we dwoje na wywrotnych morskich kajakach. Film Elizy Kubarskiej zdobył liczne nagrody i był pokazywany na najbardziej prestiżowych festiwalach filmów górskich na całym świecie. Jednocześnie za filmem, z Polski, na festiwale rozsyłano anonimy z fałszywymi informacjami mającymi zniszczyć festiwalowe szanse filmu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj