Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Raciborskie Rozmowy o Rozwoju: Jak poprawić edukację zawodową?

Facebook Twitter

Przygotowanie młodego człowieka do rynku pracy jest trudniejsze niż kiedykolwiek - mówili zgodnie uczestnicy konferencji poświęconej edukacji i karierze zawodowej

Przez trzy dni w Raciborzu dyskutowano o kondycji miast regionu, biznesie o także rozwoju osobistym.

Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami

– przyznaje Marek Kurpis wicestarosta raciborski:

Marek Kurpis: Bardzo szybko zmienia się środowisko społeczno-gospodarcze. Bardzo szybko, i to uzewnętrznił covid, następuje przebranżowienie i zmiana sektorów. Jedne z sektorów okazują się niesamowicie prężne i dostosowują się, a inne niestety, które mają mniejsze możliwości – u nich jest stagnacja. I teraz kluczowa rzecz, przygotowanie tego młodego człowieka do rynku pracy. Struktury oświatowe też nie są na tyle mobilne, tak jak ma to miejsce w sektorze prywatnym czy MŚP, czy w dużych zakładach pracy ze względu na kwestię decyzyjności, która niestety związana ze zmianą przepisów – gorsetu przepisów, który nie zawsze nadąża za rzeczywistością.

Dr Tomasz Zieliński dziekan Wydziału Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku zwracał uwagę zmieniającą się role nauczyciela:

Tomasz Zieliński: Mam na myśli nauczyciela jako mentora. Nasuwa się pytanie zasadnicze czy mentora czy instruktora, bo to jest rzecz, która się zmienia w obecnych czasach i to chyba na każdym poziomie szkolnictwa, czy to szkolnictwa zawodowego, średniego czy wyższego. Myślę, że odchodzimy od modelu, do którego przywykliśmy przez wiele lat. Ciężko nam się rozstać z modelem nauczyciela „podawcy wiedzy”. Trudno ustąpić miejsca Google’owi, internetowi, a przyjąć funkcję mentora, doradcy, bardziej niż instruktora, niż encyklopedii. To jest jeden w wielu problemów.

Szkoły od lat współpracują z biznesem. Ireneusz Burek, prezes Śląskiego Porozumienia Gospodarczego, zwraca jednak uwagę, że wielu młodych ludzi tego nie wie:

Ireneusz Burek: Duże jeszcze trzeba zrobić, żeby informacja o tym dotarła do tych bezpośrednich interesariuszy, czyli młodych ludzi. Wiele się robi, bardzo dużo szkół współpracuje z biznesem, ale często uczeń tej informacji nie dostaje, chociażby na etapie wyboru szkoły ponadpodstawowej. Często wybór szkół jest bardziej losowy, uzależniony od decyzji rodziców, środowiska albo mylnego wyobrażeniu sobie przyszłości przez człowieka bardzo młodego.

Trzydniowe Raciborskie Rozmowy o Rozwoju odbywały się pod patronatem Radia 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj