StartKultura

Racibórz: Agnieszka Babicz w repertuarze Anny German

O koncercie:

Spośród bogatego zbioru twórczości Anny German wybrane zostały utwory najbardziej popularne i charakterystyczne dla poszczególnych okresów drogi artystycznej piosenkarki.  Nie brakuje więc takich utworów jak: „Bal u Posejdona”, „Zakwitnę różą”, „Człowieczy los” czy „Eurydyki tańczące”. O pięknie południowych stron Europy przypominają nam „Tango d’amore”, „Greckie wino”, a pełna ekspresji „La mamma” wywołuje jakże wiele emocji w nas – słuchaczach. Przeniesiemy się również za wschodnią naszą granicę, a to za sprawą pięknych ballad: „Wychodzę sama na drogę”, „Gori Gori”.

Anna German wniosła do polskiej piosenki piękno słowa, kolor, lekkość, delikatność, jej utwory przepełnione są miłością do świata i człowieka, afirmacją życia. Teksty niosą olbrzymie wartości – nie tylko literackie. W połączeniu z dźwiękiem tworzą piękne obrazy i wizje plastyczne, które składają się na nastrój tego koncertu, nastrój tajemniczej ekspresji i tęsknoty kobiety, która jako ta wędrująca Eurydyka boryka się z otaczającym ją światem, z całym jego bagażem,  w ciągłej wędrówce po jego meandrach, zawiłościach.

Narratorem – swego rodzaju przewodnikiem jest Beata Olga Kowalska, która czytanym i recytowanym słowem zaczerpniętym z poezji  W. Szymborskiej, H. Poświatowskiej, tekstów A. Achmatowej oraz fragmentów wspomnień z podróży samej  Anny German prowadzi naszą Eurydykę przez burzliwe życie jako kobietę, matkę, żonę, kochankę…
Nowe aranżacje, które powstały za sprawą instrumentalistów towarzyszących artystce nadają utworom Anny German świeżość pozostawiając jednocześnie ich autentyczny klimat i nastrój.

Zostaw komentarz