Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Racibórz będzie miał dzwonki, tak jak Wrocław krasnoludki

Facebook Twitter

Dzwonki zostaną zawieszone w różnych miejscach ulicy Długiej. To nawiązanie do legendy "O pięknej pasterce i księciu z Raciborza", która ma być symbolem głównego traktu w centrum miasta w nowej odsłonie. Przebudowa jeszcze w tym roku.

Legendę przypomina Leszek Iwulski, rzecznik raciborskiego magistratu:

W założeniu mają symbolizować dzwoneczki, które książę Racibor przywiązał swoim wierzchowcom do głów, po to, aby odwrócić uwagę miejscowego wilkołaka – Liczyrzepę, który porwał księciu piękną narzeczoną, która była pasterką. Zastosowanie podstępu sprawiło, że rzeczywiście Liczyrzepa wziął konie za barany i udało się uwolnić pasterkę. Te dzwonki mają przypominać o tym pięknym wydarzeniu.

Zadaniem pieszego będzie odszukanie wszystkich dzwonków. Na ulicy Długiej pojawi się też nieco nowoczesnych elementów, które mają sprawić, że stanie się ona przyjazna dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców:

Ta ulica zmieni się przede wszystkim w ten sposób, że zostanie niejako zachowana pewna tradycja ulicy Długiej. Jest ona podzielona na dwa stopnie, jeden jest trochę niżej, drugi trochę wyżej. Natomiast zmieni się sposób przejścia między tymi stronami. Przede wszystkim z północnej strony będą „spływać” schody, będą miały charakter falujący. Na tych schodach pojawią się ławeczki, pojawi się bardziej przyjazne dla środowiska oświetlenie. Niestety znikną kwietniki, ale będzie tam kilka, kilkanaście drzew.

Na ulicy Długiej ustawiono plansze, na których można zobaczyć projekt przebudowy tego traktu. Co ciekawe, nie wszystkim mieszkańcom te plany się podobają:

Ulica Długa ma zostać zmieniona do końca września, koszt tej inwestycji to ponad 2 miliony złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj