Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Racibórz gospodarzem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Facebook Twitter

W przyszłym tygodniu do naszego regionu zjadą goście, aby rozmawiać o prawach najmłodszych mieszkańców.

fot. pixabay.com

Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce.

Konwencja o prawach dziecka nazywana jest światową konstytucją praw dziecka. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka; podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie ją ratyfikowały. Polska podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przede wszystkim zwraca uwagę na to, że dzieci mają prawo do tego, aby być otoczone miłością, aby być wychowanymi w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy.

Obchody w Raciborzu:

Obchody 21 listopada otworzy konferencja naukowa o Konwencji i prawach dzieci z udziałem Mikołaja Pawlaka, Prezydenta Raciborza, zaproszonych gości i ekspertów. O 14.00 w Raciborskim Centrum Kultury nastąpi otwarta uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniajacej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu.

21 listopada w przedszkolach odbędą się spektakle teatralne dla najmłodszych. A dla pedagogów zorganizowane zostanie spotkanie z ekspertem NASK z zakresu rozpoznawania uzależnień od sieci i walki z cyberprzemocą. Tego dnia o 19.00 w DK Strzecha odbędzie się spektakl profilaktyczny dla dorosłych pt. „Działka” – WSTĘP WOLNY

W piątek 22 listopada w godzinach od 14.00 -18.00 w Raciborskim Centrum Informacji dyżurował będzie prawnik biura Rzecznika Praw Dziecka, to okazja do skorzystania z konsultacji dla wszystkich chętnych.

Do południa 22 listopada w raciborskich szkołach odbędą się spotkania otwarte Rzecznika Mikołaja Pawlaka z uczniami o prawach dzieci, Konwencji i sposobach kontaktowania się z Rzecznikiem, gdy potrzebna jest pomoc.

Zaplanowano także spotkania dla uczniów klas starszych dotyczące Telefonu Zaufania TELEFON RPD 800 12 12 12, a także przedstawienia i warsztaty dla dzieci.

W programie obchodów w sobotę 23 listopada w godzinach od 10.00-13.00 w Hali Rafako zaplanowano zmagania dziecięcych drużyn piłkarskich.

Na finał w sobotę 23 listopada w Raciborskim Centrum Kultury Odbędzie się uroczysta gala połączona z wręczeniem odznak Rzecznika Praw Dziecka. Galę poprowadzą Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra.

Wstęp na galę jest otwarty, ale za okazaniem wejściówki.

Pierwsza tura bezpłatnych wejściówek na GALĘ Z OKAZJI OBCHODÓW 30. ROCZNICY UCHWALENIA KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA POŁĄCZONEJ Z KONCERTEM ZESPOŁU Golec uOrkiestra, będzie udostępniona od godziny 15.00, w czwartek 14 listopada w Raciborskim Centrum Informacji przy ul. Długiej 2.
RCI jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2020