Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: Już pięć osób zakażonych koronawirusem

Facebook Twitter

Już pięć osób zarażonych koronawirusem znajduje się na oddziale zakaźnym raciborskiego szpitala. Przypomnijmy, dotychczas było to dwoje pacjentów. W poniedziałek (09.03.) na konferencji w samo południe minister zdrowia, Łukasz Szumowski poinformował o kolejnych przypadkach zachorowania w Polsce, w tym w Raciborzu.

Łukasz Szumowski:

To jest Kraków, to jest Racibórz, gdzie stwierdzono koronawirusa u trzech mężczyzn. Jest Wrocław, tam zarażona jest kobieta. Ważny jest fakt, że te osoby były objęte wcześniej monitoringiem służb sanitarnych. W związku z tym to nie są osoby, o których nie wiedzieliśmy, czy osoby, które pojawiły się nowe. To pokazuje, że ogromny ma sens kwarantanna domowa. Ogromny sens ma nadzór epidemiczny, bo wśród tych osób, które podejrzewaliśmy, że mogą być zakażone, okazało się, że faktycznie te pięć osób stamtąd jest.

Na oddziale zakaźnym raciborskiego szpitala przebywa jeszcze jedna osoba, która oczekuje na wyniki badania. W całym kraju potwierdzono łącznie 16 przypadków koronawirusa. W Rybniku zamknięte zostały w poniedziałek (09.03.) trzy szkoły. Odwołano już także niektóre zaplanowane na najbliższe dni wydarzenia. Minister zapowiada kolejne działania w ramach walki z koronawirusem:

Zostały wydane zgodnie ze specustawą, prośby do wojewodów o utworzenie specjalnych karetek transportowych dedykowanych osobom, które są z duży ryzykiem zarażenia koronawirusem oraz na spotkaniu z wojewodami poprosiłem o utworzenie specjalnych karetek do pobierania badań u osób, które są w kwarantannie domowej.

Podczas konferencji Minister Szumowski apelował także do osób przebywających w kwarantannie, a takie są także w naszym regionie:

Jedna z najważniejszych rzeczy, żeby nie opuszczać miejsca kwarantanny. Wiemy, że we Włoszech ludzie wychodzili z domu, pomimo że byli w kwarantannie domowej, wiemy, czym to się skończyło. Chrońmy swoich bliskich, chrońmy siebie, ale chrońmy przede wszystkim wszystkich dookoła. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie domowej, to nie możemy wyjść na spacer, do sklepu, czy po bułki. To jest zakazane i tutaj jest odpowiedzialność zarówno administracyjna, jak i wręcz w sytuacjach poważnych, odpowiedzialność karna.

Osoby objęte kwarantanną będą pod szczególnym nadzorem:

Rozmawiamy tutaj z resortami, które nadzorują służby mundurowe, aby taką opiekę roztoczyć nad tymi osobami, bo wiemy, że część osób, to są osoby samotne, osoby, które mogą mieć różne potrzeby. Tutaj wojewoda ma obowiązek dostarczania wszelkiego potrzebnego sprzętu czy żywności, ale myślę, że krótkie pytanie o samopoczucie i informacje uzyskane choćby przez drzwi, przez patrol, jest ważna choćby z punktu bezpieczeństwa tych osób, ale też z punktu widzenia świadomości takiej, że to jest kwarantanna i powinniśmy być w domu.

Minister Szumowski podkreślał, że sytuacja jestt dynamiczna i należy spodziewać się kolejnych zachorowań.

Wszystko o koronawirusie na naszym portalu:  TUTAJ.

Najczęściej czytane

Koronawirus: Pusta szkoła w Rybniku-Popielowie

Koronawirus w Rybniku? Odwołują imprezy, zamykają szkoły

Koronawius: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobie [WIDEO]

Kontrole sanitarne na granicach. W naszym regionie w Gorzyczkach

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj