Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: Na zbiorniku trwa zrzut wody [WIDEO]

Facebook Twitter

W poniedziałek (19.10.) Wojewoda Śląski odwołał pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach, którym zagrażało wylanie rzek. Wczoraj (20.10.) Wojewoda Opolski odwołał pogotowie na części swojego województwa. Ustabilizowała się sytuacja na Odrze. W naszym regionie jedynie w Miedoni utrzymuje się jeszcze stan ostrzegawczy, ale i tutaj woda opada.

W poprawie sytuacji zapewne pomogło uruchomienie zbiornika Racibórz Dolny. Był to historyczny moment – po raz pierwszy największy obiekt hydrotechniczny w Polsce sprawił, że Wody Polskie systemowo mogły sterować wodą w Dorzeczu Górnej Odry.

Piętrzenie wody rozpoczęło się w środę 14 października po południu, w ciągu kilku dni zbiornik zgromadził na swoim terenie około 45 mln m³ wody, przy rezerwie powodziowej wynoszącej 140 mln m³. Jak czytamy w komunikacie Wód Polskich w trakcie magazynowania wody nastąpiło zmniejszenie fali powodziowej. W momencie kulminacji redukcja wyniosła około 30%.

Od poniedziałku zbiornik ulega samoczynnemu opróżnianiu

– mówi Linda Hoffman rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Całkowity, szacowany przez nas czas, w którym zbiornik zostanie opróżniony, będzie to około 48 godzin licząc od godziny 8.00 rano 20 października. Oczywiście, jeżeli zachowamy aktualny stan upustu.

Maksymalny dopływ wody do zbiornika Racibórz Dolny wynosił ponad 850 m³/s. Wraz ze zbiornikiem Racibórz współpracował także polder Buków, w który obecnie woda jest maksymalnie spiętrzona przez co woda w korycie Odry opada.

Na niektórych miejscach, na niektórych wodowskazach ich wskazania, odczyty z posterunków wodowskazowych były bliskie tym z 1997 roku. Sytuacja była naprawdę poważna, ryzykowna. Zwłaszcza jeśli zważymy na bezpieczeństwo publiczne, ale też na sytuację związaną z COVID-19 i choćby konieczność ochrony przed ewakuacją szpitala specjalistycznego, jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu.

W ciągu 6 dni (od 14.10.2020 do 19.10.2020) praca zbiornika Racibórz Dolny umożliwiła ochronę wielu miejscowości przed zalaniem. Wśród nich były m.in.: Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Koźle, Brzeźce, Obrowiec, dzielnica Otmęt w Krapkowicach, Sławice, Żelazna, a także miasto Brzeg. Dodatkowo spłaszczenie fali wezbraniowej uchroniło przed zalaniem oczyszczalni ścieków w Kędzierzynie – Koźlu.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj