Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: Odkryto rytualny pochówek sprzed 6000 lat [FOTO]

Facebook Twitter

To efekt pracy archeologów na ulicy Cegielnianej w Raciborzu. To grób zbiorowy, w którym prawdopodobnie znajdują się szczątki 5 osób. Początkowo przypuszczano, że pochówek ma ponad 4 tysiące lat.

fot. facebook.com/muzeum.raciborz

Zmarli nie posiadali żadnego wyposażenia, w związku z czym trudno było określić ich przynależność kulturową oraz dokładnie datować obiekt. Tę datę wstępnie ustalono na podstawie ułożenia i stanu zachowania szkieletów. Ale dzięki dalszym badaniom prowadzonym przez raciborskich archeologów ustalono jednak, że grób jest dużo starszy. Pochówek jest najpewniej wyjątkowym w swoim rodzaju obiektem rytualnym. Oprócz kompletnych szkieletów pogrzebano w nim również samą czaszkę ludzką. Szczątki zmarłych złożone zostały na górnym poziomie obiektu, natomiast przy jego dnie zalegały np. liczne kości zwierzęce, fragmenty wtórnie wykorzystanych uch naczyń, duży fragment gładzonego kamienia oraz skorupa żółwia. Archeolodzy z raciborskiego muzeum zapowiadają, że będzie ciąg dalszy intersujących odkryć na Cegielnianej.

Zobacz zdjęcia (fot. facebook.com/muzeum.raciborz):

W piątek (19.11.) muzeum w Raciborzu zaprasza na wykłady poświęcone właśnie rytuałom pogrzebowym. Początek spotkania o godz. 17.00, wstęp jest bezpłatny.

Program spotkania:

  • dr Marcela Szymańska: Obrzędowość pogrzebowa w procesie przemian na przykładzie pogranicza śląsko-morawskiego.
  • Wiktoria Stangret / Marcin Rezner: Rodzaje obrządków pogrzebowych w pradziejach na przykładzie najnowszych odkryć archeologicznych w Raciborzu.
  • Mathew Machowski: Tradycje pogrzebowe muzułmanów i chrześcijan. TRANSMISJA ONLINE Z WASZYNGTONU.
  • Michał Nadybski: Skandynawskie pochówki łodziowe jako protomuzealna forma kolekcjonerstwa europejskiego na podstawie cmentarzysk z Valsgarde oraz Oseberg.
  • Dariusz Nowak: Wiecznaja Pamiat – obrzędy sepulkralne i pamięć o zmarłych w Cerkwii Prawosławnej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023