Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz ogłasza: długo oczekiwana decyzja podpisana

Facebook Twitter

Miasto cieszy się z decyzji środowiskowej wydanej właśnie przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiskowa w sprawie projektu Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna. Na podstawie tego dokumentu będzie można uruchomić procedurę uzyskania zezwolenia na realizację tej oczekiwanej w regionie inwestycji. To krok na przód w sprawie drogi, która skróci dojazd z Raciborza do autostrady do około 15 minut.

fot.jarmoluk/ pixabay.com

W dokumencie czytamy: „niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji”, co oznacza że na jego podstawie będzie można uruchomić procedurę uzyskania Decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (w skrócie ZRID).

Czym jest ZRID? W dużym uproszczeniu jest to rodzaj „superpozwolenia” budowlanego, które łączy w sobie decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi z pozwoleniem na budowę. Jest to kompleksowa decyzja administracyjna, która pozwala także na wywłaszczenie nieruchomości znajdujących się w pasie inwestycji, a także zatwierdza podział nieruchomości. Dzięki temu dokumentowi można również ograniczyć korzystanie z sąsiadujących nieruchomości, jeśli będzie konieczna przebudowa infrastruktury technicznej oraz dróg niższej kategorii. Uzyskanie ZRID – u pozwala na rozpoczęcie procedury przetargowej zmierzającej do wyłonienia wykonawcy robót i rozpoczęcia prac budowlanych.

Decyzja środowiskowa dotyczy całego odcinka projektowanej drogi, ale w pierwszej kolejności będzie realizowany raciborski odcinek od skrzyżowania z Drogą Krajową 45 do ulicy Piaskowej. Odcinek ten uzyskał w czerwcu dofinansowanie wysokości prawie 200 milionów zł. Jest to najwyższe dofinansowanie ze środków europejskich dla projektów drogowych w województwie śląskim w tej perspektywie finansowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj