Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz ogłasza konkurs na zagospodarowanie rynku

Facebook Twitter

Włodarze miasta chcą główny plac grodu zazielenić i odbetonować. Od architektów miasto będzie wymagało pozostawienia historycznego i zabytkowego charakteru, z jednoczesnym zachowaniem funkcji ekonomicznych. 

Fot. raciborz.pl

Planowana przebudowa ma uwzględnić potrzeby współczesnych, miejskich inwestycji. W konkursie mogą uczestniczyć zespoły projektowe z Polski i ze świata. Zgłoszone przez nich projekty powinny zawierać nowe nawierzchnie i małą architekturę wraz z ogródkami gastronomicznymi. Mają też nawiązywać do przedwojennych rozwiązań widocznych już tylko na starych fotografiach. Magistrat precyzuje, że chodzi o zieleń wokół kolumny maryjnej i wodny zdrój. Tu ciekawostka, przed wojną siecią rur doprowadzono na rynek wodę z ujęcia w lesie Obora. Zwycięski projekt zostanie przedstawiony za 3 miesiące.

Od uczestników wymaga się również zaprojektowania nasadzeń drzew na owalnej linii wokół kolumny maryjnej na Rynku, co będzie stanowić nawiązanie do historycznego układu Rynku, który dziś możemy oglądać jedynie na starych fotografiach.

Interesującą wytyczną dla startujących w konkursie architektów jest zaprojektowanie na Rynku zdroju wodnego na wzór historycznej rorkastli. Był to murowany pojemnik z rurami, z którego przed II Wojną Światową można było czerpać wodę doprowadzaną do miasta z lasu Obora. Mówi się, że pierwsza rorkastla została zabudowana na raciborskim rynku już w średniowieczu, stanowiąc ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Dzięki konkursowi może ona wrócić na swoje dawne miejsce, jednak w zupełnie nowej i współczesnej formie.

Zwycięski projekt zostanie wybrany na przełomie maja i czerwca przez 10-osobowe jury, w którym zasiądą architekci, przedstawiciele Miasta Racibórz, a także Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Początek realizacji planowany jest na połowę 2024 roku.

Fot. raciborz.pl

Informacje o konkursie, w tym szczegółowe instrukcje dotyczące zgłoszeń można znaleźć na stronie organizatora: www.sarp.katowice.pl/Konkurs

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023