Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: pytania o wnioski po powodzi z 1997 roku

Facebook Twitter

"Jeśli ponownie zdarzyłaby się powódź na skalę tej z 1997 roku, znowu zaczynalibyśmy od improwizacji" - to słowa Andrzeja Markowiaka, prezydenta Raciborza w latach 1994-2001, w rozmowie z Radiem 90 przy okazji konferencji poświęconej powodzi tysiąclecia. Od pojawienia się wielkiej wody, która zalała wtedy także miasto nad Odrą minęło 20 lat.

Markowiak, który wtedy był prezydentem, żałuje, że doświadczenia ludzi biorących udział w akcji ratunkowej oraz w usuwaniu skutków powodzi nie zostały spisane:

Andrzej Markowiak dobrze ocenia działanie raciborskich służb w tamtym czasie:

Mirosław Lenk, obecny prezydent Raciborza, uspokaja: wnioski zostały wyciągnięte i wdrożone w systemy reagowania na terenie miasta. Ludzie też są bardziej ostrożni:

W ochronie przeciwpowodziowej pomaga Polder Buków, wały oraz system ostrzegania i monitorowania. W 1997 roku nie istniał system zarządzania kryzysowego i jego powstanie jest niejako efektem powodzi tysiąclecia:

dodaje Andrzej Szczeponek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, który w czasie powodzi tysiąclecia kierował akcją ratunkową. Był zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Przeciwpowodziowego. Wszyscy obecni w Raciborzu na konferencji poświęconej wydarzeniom sprzed 20 lat podkreślali, że na poczucie bezpieczeństwa w tym zakresie ogromny wpływ ma budowa Zbiornika Przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024