Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: Rusza naprawa H2Ostróg. Wiosną otwarcie

Facebook Twitter

Rusza naprawa systemu uzdatniania wody raciborskiego aquaparku. Do końca marca prace w H2Ostróg będą prowadzone na zamkniętym obiekcie, w kwietniu, jeśli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna, basen będzie uruchomiony. Naprawa pochłonie milion złotych.

Przypomnijmy, problemy z uzdatnianiem wody na pływalni w Raciborzu powracają od 2015 roku. Wykonane w marcu prace pozwolą na zautomatyzowanie procesu oraz na bieżący monitoring stanu jakości wody w poszczególnych nieckach.

Witold Franke: Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace na obiekcie. Zaczniemy od wymiany złoża, armatury i demontaży, tak żeby na 30 marca obiekt uruchomić a zakończyć roboty 30 kwietnia zgodnie z harmonogramem.

– poinformował Witold Franke ze spółki MWM, wykonawca prac.

Decyzję o przeprowadzeniu remontu aquaparku podjął prezydent Dariusz Polowy, w związku z nawracającymi od 2015 roku problemami z utrzymaniem odpowiednich parametrów jakości wody. Wynikają one z wad technicznych auaparku i powodowały wielokrotnie konieczność wyłączania z użytku poszczególnych niecek.

mat. prasowe

Naprawa pochłonie milion złotych. Z uwagi na wartość zadania i niepewne wpływy do budżetu w pandemicznym roku 2020, inwestycję przewidziano do realizacji w 2021 roku. Jeszcze w grudniu Ośrodek Sportu i Rekreacji ogłosił przetarg na wykonanie naprawy obiektu. Zgodnie z rozstrzygnięciem zadanie to zrealizuje spółka MWM za kwotę 1 miliona 92 tys. zł. Wykonane prace pozwolą na zautomatyzowanie procesu uzdatniania wody oraz na bieżący monitoring stanu jakości wody w poszczególnych nieckach. Przyczyni się to również do wyeliminowania przekroczeń spowodowanych niewydajnością systemu uzdatniania wody.

Planowane prace pozwolą dostosować technologię uzdatniania wody do obowiązujących standardów poprzez automatyczne sterowanie całym procesem uzdatniania (w tym zarządzanie procesem filtracji i płukania filtrów) oraz precyzyjne sterownie dozowaniem środków chemicznych używanych do dezynfekcji wody w oparciu o pomiar z sond pomiarowych.

mat. prasowe

Nowa automatyka, niezależnie dla każdego obiegu, będzie realizować pomiar parametrów chemicznych wody: chlor wolny, chlor całkowity, chlor związany, pH, REDOX, temperatura. Umożliwi również wygodną kalibrację elektrod i sond. Bieżące parametry fizykochemiczne jakości wody w poszczególnych nieckach będą dostępne on-line w formie graficznej na monitorze w holu głównym. Dodatkowo dzięki zastosowaniu nowej automatyki do basenowych central wentylacyjno-klimatyzacyjnych poprawie ulegną właściwości regulacyjne parametrów powietrza oraz nastąpi redukcja zużycia ciepła i energii elektrycznej. Nad prawidłowością wykonania prac ze strony zamawiającego czuwał będzie inspektor nadzoru. Umowa jest tak skonstruowana, że zobowiązuje wykonawcę do takiego skoordynowania prac, aby zminimalizować czas zamknięcia obiektu. W kwietniu jeśli tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne i nie pojawią się inne przeszkody znowu będziemy mogli korzystać z atrakcji aquaparku. Tym razem bezpiecznie, bez obaw o jakość wody i własne zdrowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj