Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Racibórz: Rzeka Odra przepięta! Zbiornik uchroni przed powodzią [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Serce zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz otwarte. Dzisiaj (10.10.) oficjalnie uruchomiono budowlę przelewowo-spustową, tym samym przepięto bieg rzeki Odry, jej wody od teraz przelewają się przez zaporę.

Trwa zasypywanie kanału Ulga, a pełna funkcjonalność zbiornika powinna zostać uzyskana do końca roku. Tym samym fala powodziowa nie będzie już zagrażać 2,5 mln osób. Mówi prezes Wód Polskich Przemysław Daca:

Ma chronić ponad 2,5 miliona mieszkańców. To jest jej największa wartość, to jest najważniejszy etap w tej chwili. Uruchomiliśmy serce tej budowy, czyli tą zapory. To umożliwiło wykonawcom zasypywanie kanału ulgi, do końca roku ten zbiornik będzie miał pełną funkcjonalność. To pozwoli nam uratować przed falą powodziową Racibórz, Opole, Wrocław i miejscowości leżące nad Odrą.

Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyznał, że teraz najważniejsze jest to, by zbiornik Racibórz był mokry i dzięki temu połączył Odrę z Dunajem i Łabą:

TASCAM_2968.mp3

Dla nas rzeczą oczywistą było i chyba w kategoriach skandalu traktujemy to, bo wszyscy od początku mówili, że tutaj ma być zbiornik mokry. Wszelkie plany, które były realizowane przed 2008 rokiem, zmierzały do tego, żeby zbudować zbiornik mokry. Dzisiaj otwieramy ten zbiornik w ramach tej inwestycji, która została przygotowana, czyli suchy polder. Ale nie to jest naszym celem, cieszymy się bardzo, bo to uchroni 2,5 miliona ludzi przeciwpowodziowo. Ale dzisiaj walczymy z suszą, a przede wszystkim odbudowujemy żeglugę śródlądową. W związku, z czym ten zbiornik stanie się podstawą, jeśli chodzi o alimentację wody w odrzańskiej drodze wodnej a przede wszystkim połączenie Odra – Dunaj – Łaba.

Póki co najważniejsza jest ochrona przeciwpowodziowa. To ważny historyczny dzień – mówi Bogdan Burek zastępca wójta Lubomi:

Napawa optymizmem, to co się tutaj wydarzyło, mamy przekierowanie rzeki Odry. Będąc tu jeszcze kilka lat temu, na tych terenach dziewiczych, gdzie były plany i my jako starzy bywalcy z tego terenu podczas sytuacji kryzysowych i widzieliśmy, jaki jest nurt Odry, były plany gdzie ta Odra będzie przechodziła do nowego kanału ulga. Teraz to widzimy, super sprawa, czujemy się bezpiecznie.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj