Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: Szpital wróci do przyjmowania pacjentów bez koronawirusa?

Facebook Twitter

Z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Nigdy nie było tylu zachorowań ile odnotowujemy teraz. Czy szpital zakaźny w Raciborzu zostanie rozbudowany, czy też zacznie przyjmować pacjentów nie zarażonych wirusem? Do końca sierpnia ma zostać podjęta decyzja w tej sprawie.

Dyrekcja szpitala prowadzi rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i wojewodą.

Chcielibyśmy prowadzić działalność dwutorową

– mówi dyrektor szpitala Ryszard Rudnik:

Chcemy wyłączyć część działalności dla pacjentów niezakażonych i te rozmowy są prowadzone. Jak będą już konkretne ustalenia z wojewodą, który będzie musiał zmienić polecenie, które na nas nałożył jako szpital jednoimienny. Ustalimy też zasady finansowania z NFZ, bo oczywiście sytuacja się zmieni. My jako szpital będziemy również zabezpieczać tę część dla pacjentów covidowych i chcemy otworzyć działalność dla pacjentów zabiegowych, mieszkańców powiatu.

Na takim rozwiązaniu bardzo zależy raciborskim samorządowcom, którzy już od miesięcy apelują do rządu i ministerstwa w tej sprawie. Sytuację jednak komplikuje obecna sytuacja, bo cały czas na Śląsku rośnie liczba zakażonych.

Mamy jeszcze sporą rezerwę miejsc dla pacjentów z koronawirusem

– mówi dyrektor Rudnik:

Jest około 130 osób. W tej chwili mamy przygotowanych chyba 238 łóżek dla pacjentów covidowych i nigdy takiego stanu nie osiągnęliśmy, nie przekroczyliśmy 200 osób. Rezerwa jeszcze jest.

Czy w raciborskim szpitalu miejsce znajdą także niezarażeni koronawirusem pacjenci?

Na to pytanie odpowiedź poznamy za kilka tygodni, po powrocie z urlopu wojewody śląskiego

– zapowiada jego rzecznik Alina Kucharzewska:

Te dane nie maleją, a niestety wzrastają. Dlatego też bardzo ostrożnie podchodzimy do tematu przekształcania szpitali jednoimiennych i uruchamiania ich w takiej zwykłej działalności, jaką prowadzili przed pandemią. Wojewoda, gdy wróci po urlopie, podejmie decyzję co do prowadzenia innych działalności szpitala w Raciborzu.

Kluczowe okażą się rozmowy raciborskiego szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat dalszego finansowania lecznicy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 maja 2022