Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: To jedyna w naszym regionie taka Izba Tradycji [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

W piątek 25 stycznia na terenie raciborskiej jednostki penitencjarnej otwarto Izbę Tradycji Zakładu Karnego w Raciborzu. To jedyne takie miejsce w naszym regionie.

Od teraz, każda osoba, której zostanie udzielona zgoda na wejście na teren Zakładu Karnego w Raciborzu może poznać dokładnie 168-letnią tradycję raciborskiego więzienia. Miejsce charakteryzuje klimat pomieszczeń, bogate zbiory i unikalne pamiątki. Raciborskie więzienie przy Eichendrffa to unikalny obiekt z XIX-wieczną genezą.

Inicjatorem powstania wypełnionych historią jednostki sal ulokowanych w podziemiach zakładu Karnego był Dyrektor Zakładu – płk Grzegorz Kosiński. Do utworzenia izby został powołany specjalny zespół, który przez ostatnie kilka miesięcy opracowywał koncepcję oraz plan działania tego miejsca.

-Początki zakładu karnego w Raciborzu sięgają połowy XIX wieku. Swoje funkcjonowanie raciborskie więzienie rozpoczęło w roku 1851, kiedy przywieziono tutaj około 520 więźniów. Raciborska jednostka funkcjonuje zatem nieprzerwanie od prawie 170 lat. Powstała Izba Tradycji jest zatem niczym innym jak próbą uchwycenia tego co było, tego co jest i tego co się jeszcze dobrego w Naszym zakładzie wydarzy – informuje por. Krzysztof Thym, jeden z członków zespołu.

Przygotowania do otwarcia Izby trwały od ubiegłego roku. Dawne elementy ubioru funkcjonariuszy Służby Więziennej, sprzętu kwatermistrzowskiego, wyposażenie celi oraz dokumenty pochodzą częściowo z prywatnych zbiorów samych funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Izba ulokowana jest w podziemiach raciborskiego zakładu. W znajdujących się pomieszczeniach pokazano m.in. zbiory i pamiątki odnoszące się wprost do tradycji Służby Więziennej. W gablocie umieszczono dawne zdjęcia, kroniki oraz dokumenty związane funkcjonowaniem dawnych zakładów karnych i aresztów śledczych jak i przepisy związane z wykonywaniem kary pozbawienia wolności. Zgromadzono w niej także elementy uzbrojenia, ubioru, sprzętu kwaterunkowego dziś już nie używane. W osobnej cali odtworzona została cela mieszkalna z początkowego okresu istnienia raciborskiego więzienia.

Zadbano również o to, aby w salach znalazły się elementy pokazujące współczesną Służbę Więzienną. Zwiedzający mogą obejrzeć prezentacje oraz filmy związane z funkcjonowaniem raciborskiego zakładu (m.in. fragmenty filmu „Raciborska Temida” w reżyserii Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi) Na zdjęciach zdobiących ściany izby można podziwiać architekturę raciborskiego zakładu, oraz fragmenty powstawania samego zakładu, jak i poszczególnych oddziałów mieszkalnych funkcjonujących do dziś.

Ciekawostką o której warto wspomnieć, jest to, że w 2018 roku na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu właśnie w pomieszczeniach otwartej w dniu dzisiejszym izby kręcono fragmenty filmu „Śląskie Kobiety – Polskie Twierdze”.

-Izba tradycji już na etapie jej tworzenia cieszyła się sporym zainteresowaniem funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej Zakładu Karnego w Raciborzu. Wrażenie robi przede wszystkim zrekonstruowana cela więzienna, zaś niemałe zdziwienie wywołuje zachowane biurko pierwszego z dyrektorów. Na plus z pewnością zaliczyć można także przygotowane dla odwiedzających ciekawostki, których próżno szukać w ogólnodostępnych publikacjach – informuje Piotr Król, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu.

Pomieszczenia izby docelowo będą służyły do realizacji szeroko rozumianych programów profilaktyczno-edykacyjnych, które są realizowane na podstawie podpisanych porozumień wspólnie z przedstawicielami podmiotów zewnętrznych, instytucji, organizacji oraz placówek edukacyjnych.

-Warto nadmienić, że Izba Tradycji Zakładu Karnego w Raciborzu wraz z biegiem czasu będzie sukcesywnie wzbogacana o nowe elementy tworzące historię miejsca pełnienia, w którym na co dzień pełnimy Służbę – dodaje P. Król.

Przygotował: Przemek Niedźwiecki.

Zobacz wideo z otwarcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj