Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz to prawdziwe zagłębie solarowe w Polsce

Facebook Twitter

40 procent wszystkich baterii słonecznych w kraju produkowanych jest w mieście nad Odrą. Od kilku lat zajmują się tym dwie raciborskie firmy. Na ekologię stawia także Rafako. Przedsiębiorstwo produkuje coraz więcej kotłów do opalania biomasą.

W Raciborzu zorganizowano konferencję poświęconą odnawialnym źródłom energii:

My właściwie od dłuższego czasu jesteśmy aktywni w tym obszarze. Zaczęliśmy jakiś czas temu jako dostawca kotłów i obiektów do spalania śmieci. Te kotły funkcjonują w liczbie chyba 60 w całej Europie – w Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec. W tej chwili jesteśmy w bardzo wielu przypadkach projektantem instalacji. W Polsce realizujemy w tej chwili dostawę całej linii technologicznej do spalarni śmieci do Szczecina.

Mówi Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu Rafako. W raciborskiej konferencji wzięli udział, między innymi, przedstawiciele Instytutu Zootechniki z Państwowego Instytutu Badawczego. Naukowcy przekonywali do wykorzystywania przez rolników odpadów do produkcji energii. Od pewnego czasu prowadzą oni taką agrobiogazownię w Gródku Śląskim.

Naszym głównym celem jest wykorzystanie tych produktów ubocznych, które powstają w gospodarstwie oraz odpadów do produkcji energii elektrycznej. Po pierwsze redukujemy emisję gazów cieplarnianych – z tego jest produkowany biogaz, jest spalany i tak powstaje nam energia elektryczna, którą my możemy sprzedać.

– powiedziała Radiu 90 Julia Stekla z krakowskiego instytutu. Dodała także:

Jednym z odnawialnych źródeł energii mogą być wiatraki. Jednak tego typu inwestycje wciąż wzbudzają sporo emocji.

Temat na czasie – energia odnawialna. Jak połączymy to z tym, co się robi na ziemi raciborskiej z energią odnawialną, to jest to konferencja na czasie. Mnie osobiście nie podoba się krajobraz z wiatrakami, ale wiem, że jest to lepsze niż dymiące kominy, więc jeżeli warunki są ku temu sprzyjające, to ja nie mam nic przeciwko temu, by na terenie powiatu raciborskiego były wiatraki.

– powiedział starosta raciborski Adam Hajduk. Dodajmy, że w Raciborzu dyskutowano również o energetyce wodnej oraz o zagospodarowaniu terenów rolniczych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2022