Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rada Dzielnicy Kłokocin nie zgadza się na przebieg żadnej linii kolejowej. Ponad 160 osób podpisało się pod protestem

Facebook Twitter

Rada Dzielnicy Kłokocin nie zgadza się na przebieg żadnej linii kolejowej, bo każdy ingeruje w ich życie i chce przeprojektowania jej od strony Żor - takie stanowisko zaprezentowała wczoraj (10.01) podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Transportu i Mobilności Miejskiej.

Posiedzenie komisji odbyło się z uwagi na pandemię zdalnie i wzięli w niej udział rybniccy radni, przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego i firmy przygotowującej projekt, jak i przedstawiciele Rady Dzielnicy Kłokocin.

Aleksandra Linkowska – Szymura: Jako przedstawiciele naszej społeczności, chciałam powiedzieć, że w trakcie tego długiego weekendu odwiedziliśmy kilka domostw, zebraliśmy już do tej pory 164 głosy sprzeciwu wobec projektowanych wariantów 4. My, jako społeczność lokalna się na to nie zgadzamy. Prosimy o rozważenie przeniesienia wszystkich wariantów od strony Żor, gdzie wzdłuż autostrady widzimy, że nie ma żadnych zabudowań i od strony Żor przy autostradzie w takiej samej odległości można by było poprowadzić linie kolejowe, nie ingerując w żadne zabudowania.

A mówiła Aleksandra Linkowska – Szymura z Rady Dzielnicy Kłokocin. Pismo z protestem mieszkańców zostało przesłane do Urzędu Miasta Rybnika, filmy projektującej linie i przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Czy jest możliwe przeprojektowanie linii kolejowej od strony Żor?

Musimy przeprowadzić konsultacje we wszystkich gminach, dla nas ważna jest linia jako całość

– odpowiada Kazimierz Peryt przedstawiciel Centralnego Portu Komunikacyjnego:

Kazimierz Peryt: I dopiero po zebraniu uwag, opinii i argumentacji, będziemy mogli podjąć decyzję w zakresie możliwych wprowadzanych zmian. Każda uwaga, każda opinia dla nas jest istotna. Ale my musimy spełnić uwarunkowania dla całego procesu inwestycyjnego. To znaczy, my musimy przeprowadzić konsultacje we wszystkich gminach w obszarze wszystkich wariantów.

Na 3 lutego zaplanowano konsultacje społeczne z mieszkańcami Kłokocina. Wiadomo też, że rybniccy radni będą przygotowywali swoje stanowisko w tej sprawie i będą opowiadali się za tym, by był on wspólny dla Czerwionki Leszczyny, Świerklan i Wodzisławia Śląskiego. Problemem mogą okazać się Żory, bo tamtejszy magistrat opowiada się za innym śladem linii kolejowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023