Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radar meteorologiczny stanie na Górze św. Anny

Facebook Twitter

Ma pomóc w ostrzeganiu przed ulewnym deszczem czy huraganowym wiatrem. Na Górze Świętej Anny ma stanąć jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na świecie: radar meteorologiczny, który monitorował będzie pogodę na obszarze województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

System radarów meteorologicznych, tych z najwyższej półki, nie obejmował tak dokładnie Górnej Odry i Górnej Wisły – mówi Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach:

Jak mówi Gabriela Lenartowicz urządzenie pomoże nie tylko w prognozowaniu gwałtownych zjawisk pogodowych, ale też w zarządzaniu zbiornikami przeciwpowodziowymi. Dane odczytywać będą pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

Informacje pozwolą lepiej wyznaczać działania przeciwpowodziowe czy wytyczać obszary zalewowe. Radar, którego koszty budowy szacowane są netto na ponad 12 i pół miliona złotych, zacznie działać najpóźniej z początkiem 2016 roku. Tak mówi inwestor- IMiGW- sprawę jednak mogą opóźnić skargi mieszkańców na lokalizację urządzenia oraz sprawy związane z zagospodarowaniem przestrzennym.

Radar obejmie zasięgiem obszar województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego o powierzchni 41 700 km2, na którym zamieszkuje 8,5 mln ludzi. Radar umożliwi dokładniejsze prognozowanie zagrożeń oraz szybsze ostrzeganie przed nimi ludności poprzez: objęcie skutecznym zasięgiem radarowym obszarów źródłowych Odry, Opawy i Ostrawicy oraz ich górnych biegów, poprawę dokładności pomiaru natężenia opadów i prognozowania zasilania w/w rzek w wody opadowe, monitorowanie groźnych zjawisk meteorologicznych związanych z wiatrem na obszarze województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, ocenę stanu skupienia hydrometeorów (rozróżnia deszcz, grad, śnieg). Na terenie woj. śląskiego w efektywnym działaniu nowego radaru znajdą się wszystkie zlewnie polskich dopływów górnej Odry, szczególnie Psiny, Kłodnicy, Rudy i Bierawki. Zapewni to wysoką gwarancję informacji o opadach w dorzeczu górnej Odry, szczególnie w zlewniach zasilających zbiorniki Dzierżno i Rybnik.

Całkowity koszt budowy radaru wyniesie ok. 12,7 mln zł (netto), zadanie jest także współfinansowane ze środków wojewódzkich funduszy w Opolu (2,9 mln zł) i Wrocławiu (2,4 mln zł).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024