Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radio 90 smaży pączki z Kołem Gospodyń Wiejskich w Jankowicach [WIDEO]

Facebook Twitter

Z lukrem, posypane cukrem, ze skórką pomarańczy albo gołe, ewentualnie z nadzieniem z róży. On – pączek – król dzisiejszego dnia. To jego święto.

Świeże, wyłowione z gorącego smalcu z chrupiąca skórką są najlepsze. Tłusty czwartek zobowiązuje. W wielu kuchniach dzisiaj pójdą albo już poszły w ruch duże dzieże, a w nich mąka, jaja i drożdże. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich nr 1 w Jankowicach na dzisiaj (11.02.) przygotowały blisko 200 pączków. Ta tradycja z dziada pradziada jest przekazywana.

W ten tłusty czwartek zawsze smażymy pączki, a po naszemu kreple

– poprawia się Urszula Kasparek przewodnicząca koła. W taki dzień jak dzisiaj każdy z chęcią po nie sięga:

Tradycyjnie, kiedyś jeszcze był ceres, ale ceresu nie ma, także my smażymy na smalcu. 190 pączków zrobione. To dla rodziny, ale też jeszcze poczęstować można, dać koleżankom na spróbowanie. Wiadomo, nie można się aż tak gromadzić, ale co roku gospodynie z Koła Gospodyń się spotykały i to był krepel i harynek, czyli śledź. Degustowałyśmy się naszymi pączkami i były śledzie przygotowane na różne sposoby.

Dzisiaj pączki były nadziewane marmoladą wieloowocową.

Kiedyś tylko własnej produkcji

– dodaje pani Urszula

Zawsze w domu to każdy się starał jako gospodyni, żeby mieć marmoladę swoją. Z gruszek, z jabłek, ze śliwek, z tych owoców, które były na podwórku, w sadzie, żeby nie zmarnować. Wiadomo, gospodynie są oszczędne, wykorzystają wszystko, także ta marmolada była zawsze samodzielnie robiona.

A może pączek na słono? Takie wersje też są, chociaż dzisiaj chyba jednak wygra ta opcja ze słodkim nadzieniem:

W starożytności, we Włoszech pączki zaczynali robić z ciasta chlebowego i do środka dawali słoninę. Później dopiero zaczęto robić je na słodko. Innym dodatkiem może być np. kiełbasa, ale ciasto by musiało być bez cukru. Tu są z makiem, z ajerkoniakiem, z serem, z bitą śmietaną. Kto jakiś pomysł ma, to może dać do środka!

Zobacz film z naszej wizyty w Kole Gospodyń Wiejskich w Jankowicach:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023