Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Radio 90 z odblaskami w Wodzisławiu. Skrzaty chcą być bezpieczne

Facebook Twitter

Z tym hasłem odwiedziliśmy przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Wodzisławiu.

Monika Sokołowska zapukała do drzwi SKRZATÓW:

Odblaski od Radia 90 wręczyliśmy ostatnio przedszkolakom w Krzyżkowicach:

Radio 90 w Krzyżkowicach. Z odblaskami! [WIDEO]

A tak było w Markowicach pod Raciborzem:

Radio 90 z odblaskami w Markowicach [FOTO, WIDEO]

Dzięki odblaskom, kierowcy mogą zobaczyć pieszego lub rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Gdy pieszy lub rowerzysta nie ma odblasków, odległość ta zmniejsza się nawet 3-4 krotnie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i może skończyć się tragicznie.

Za policją przypominamy:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki – spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj