Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Radiowa Szkoła Opowiadania Dowcipów!

Facebook Twitter

Czy każdy się nadaje do opowiadania dowcipów? 1 kwietnia, w Prima Aprilis, w Międzynarodowym Dniu Klauna a przede wszystkim w Święta z Jajem w Radiu 90 opowiada Ewa Błachnio, diva polskiego kabaretu w programie Mariusza Ryszki!

 

Udowodniono, że są trzy cechy dobrego dowcipu: powinien być absurdalny, obnażać ludzką głupotę, albo być oparty na grze słownej. Kiedyś nawet próbowano wybrać najśmieszniejszy żart świata. Wygrał taki, posłuchajcie Ewy Błachnio:

Czy każdy się nadaje do opowiadania dowcipów?

Pewnie, że się każdy do tego nadaje, każdy ma potencjał dowcipnisia, kabareciarza, na bank. Spójrz chociażby na Wiejską, ileż tam jest jajcarzy, to jest niewiarygodne, po prostu jeden śmieszniejszy od drugiego.

Jak się zabrać do opowiadania dowcipów?

No nie wiem… Myślę, że warto się ładnie ubrać, przygotować fryzurę. Ja na przykład zawsze zaczynam od trwałej, śpię na wałkach, to bardzo pomaga – prostuje zwoje. Właśnie brak zwojów mózgowych jest dobrym doradcą w dowcipach. Tak na poważnie to warto sobie to najpierw spróbować opowiedzieć, najpierw na małej publiczności, opowiedzieć to mamie, tacie, przyjaciołom, a dopiero potem ruszać z tym na scenę. Ja zawsze tak robię, opowiadam zawsze mamie, ona się śmieje, bo mnie lubi. Nie wiem czy to jest najlepszy doradca, ale ta pierwsza próba generalna jest za mną.

Czy często jesteś nagabywana przez ludzi, którzy proszą „Ewa, opowiedz dowcip”….

Bycie kabareciarzem to nie jest opowiadanie dowcipów. Oczywiście nie dla wszystkich, bo niektórzy opowiadają dowcipy i też są w tym zacni i rozkminiają sobie to po swojemu. Niechaj se opowiadają. Kabareciarz to jest wymyślanie, to jest tworzenie, to nie dość, że powinno mieć jakiś dowcip, to jeszcze musi mieć wygląd sceniczny. Powinno mieć coś z odsetka teatralności w sobie. Występ musi mieć dramaturgie, początek, rozwinięcie i koniec. Fajnie jak ma koniec, fajnie jak się żart kończy, to jest ekstra. Najlepiej puentą.

Puenta? Czy tak jak w radio, u nas też ważna jest puenta:

Naprawdę? Musimy razem pojechać w trasę, ja i radio!

Na jakie żarty najbardziej reaguje publika?

Tu pewnie bardzo zaskoczę, ale.. po prostu na śmieszne. To jest niewiarygodne, ale na te reagują najbardziej żywiołowo. A od czego to zależy? Myślę, że to jest dość różne, przede wszystkim publiczność publicznością, ale artysta, wykonawca powinien być w tym autentyczny. To jest chyba podstawą do tego, żeby rozbawić publiczność. Jeżeli mnie coś bawi, coś mnie dotyka to po prostu od razu to się odbija na publiczności. Ona mi wierzy, ufa.

Ulubiony żart Ewy Błachnio? Posłuchajcie!

Wesołych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy!

Ewa Błachnio będzie gwiazdą letniej edycji Legendarnego Kosmicznego Meczu w Rybniku. Impreza odbędzie się 1 czerwca na stadionie przy ul. Gliwickiej. Przed świątecznym weekendem wystartowała sprzedaż biletów!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj