Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radiowy Alarm Smogowy: Mieszkańcy potrzebują informacji, wymiana pieca to wyzwanie

Facebook Twitter

Jakość powietrza to jeden z podstawowych problemów, na jaki zwracają uwagę mieszkańcy Rybnika biorący udział w badaniach w ramach projektu Rybnik 360. Kolejne to: niepewność dotycząca branży górniczej, jakość życia i czwarta kwestia to przedsiębiorczość i rynek pracy.

Problem jakości powietrza interesuje coraz więcej osób

– mówi Andrzej Gołoś z firmy MCM Instytute, która bada postawy rybniczan:

Obserwujemy, że coraz więcej ludzi w Rybniku żywiej zaczyna się interesować problemem smogu. Oczywiście na pewno wpływ na to ma kalendarz i zbliżająca się data obowiązku wymiany najstarszych pieców oraz daty graniczne w kolejnych latach. To wywołuje zainteresowanie, często spotykamy się z osobami, które są w trakcie procesu wymiany, (…) widzimy, że ta fala wzbiera.

W tych badaniach chodziło o sprawdzenie jaki jest stosunek rybniczan do smogu, ale też zastanowienie się, jaki powinien być ciąg dalszy. Samorząd wydaje się nie zauważać, jak wielkim wyzwaniem jest wymiana pieców:

Spójrzmy na tę sprawę w ten sposób, że przez wiele lat te urządzenia, które się wykorzystuje do ogrzewania nie były wyjęte spod prawa, to jest pewna nowa sytuacja. W tej chwili wszyscy wiemy, natomiast ciężar tej inwestycji jest jednak w decydującym stopniu przesunięty na zwykłych ludzi. Z jednej strony skala tych inwestycji zwłaszcza jeśli trzeba to połączyć z termomodernizacją budynku, potrafi być naprawdę spora. Dostępność kredytu maleje, trudno się dziwić, że złotówkę ogląda się z każdej strony. Zwłaszcza, że czasami jest pewien brak pewności co do przyszłości i to, że mój wybór ogrzewani domu za jakiś czas znów może okazać się nieodpowiedni.

To nie są proste problemy do rozwiązania, a mieszkańcy często zostają z nimi sami. Wynika z rozmów z mieszkańcami Rybnika, że potrzebują nie tylko dotacji, ale wsparcia w podjęciu decyzji na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydować. Mieszkańcy skarżą się na brak jasności jak długo będzie można ogrzewać węglem; niepewność czy zaplanowane nowe odcinki sieci gazowej zostaną zrealizowane na czas; obawa przed wysokimi rachunkami po zmianie sposobu ogrzewania. Tu mieszkańcy potrzebują wsparcia:

Próbując się wcielić w człowieka, który poszukuje w tej chwili podstawowych informacji za co się zabrać, w jakiej kolejności, z kim rozmawiać, jak się ustawiać w kolejce. (…) Spojrzeć na cały ten proces dotacyjny jego oczami i spróbować go w taki sposób ułożyć, żeby dostęp do tych wszystkich kluczowych informacji był jak najprostszy. Przede wszystkim też rozładowywać rozmaite kolejki. Jeśli się wie, jak duża jest skala problemu i jak mało czasu zostało, no i jak mało jest instalatorów, to wiadomo, że dużo jest tutaj do zrobienia.

Podczas warsztatów na temat smogu mieszkańcy Rybnika podsuwali pomysły na konsultacje w domach, na akcję na zasadzie „od domu do domu”, na „Eko-doradców” w każdej dzielnicy czy mobilny punkt konsultacyjny „Smogobus”.

www.rybnik360.eu

Badania Rybnik 360 zostaną podsumowane do końca tego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj