Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radiowy Alarm Smogowy: Nie czekaj z wymianą pieca, złóż wniosek o dotację już teraz

Facebook Twitter

"Z informacji korzystają wszyscy, ale to seniorzy potrzebują największego wsparcia przy wypełnieniu wniosku o dotację z programu Czyste Powietrze" - słyszymy w punkcie rządowego projektu, jaki działa w Rybniku.

czyste powietrze

Od października obowiązuje podwyższony poziom finansowania

– przypomina Michał Toman, koordynator punktu Czyste Powietrze w Rybniku:

Dla osób, które nie przekraczają 1400 złotych na członka gospodarstwa domowego są w większości przypadków podwojone stawki dotacji.

Osoby, którym przysługuje podwyższone dofinansowanie muszą do wniosku dołączyć zaświadczenie o dochodach z Ośrodka Pomocy Społecznej, które jest wydawane na potrzeby programu Czyste powietrze. Toman podkreśla, że wnioski w programie Czyste powietrze bardzo rzadko są odrzucane:

Wnioski nie są odrzucane. Pierwszym krokiem jaki rozpatrujemy jest dochód roczny 100 000 złotych, ale osoby, która składa wniosek. Jeżeli są małżeństwa to ten dochód jest podzielony na pół. Jeżeli małżeństwo ma 150 000 razem to 75 000 jest brane pod uwagę. Tak naprawdę od maja zdarzyły mi się może dwie osoby, które się zgłosiły i dochód delikatnie przekraczał. Pytania są dwa: czy dofinansowanie przysługuje oraz czy przysługuje podwyższony poziom dofinansowania.

Podkreślamy w Radiu 90, że już tylko 13 miesięcy zostało do pierwszego terminu, jaki został przyjęty w uchwale antysmogowej województwa śląskiego. Kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba wymienić do końca 2021 roku:

Radzę, aby nie czekać z formalnościami

– mówi Michał Toman, koordynator puntu Czyste Powietrze w Rybniku:

Dużo mieszkańców czeka, bo jeden sezon jeszcze można grzać. (…) Problem w przyszłym roku będzie z instalatorami i z cenami w przyszłym roku. Jak wygląda proces u nas? To jest też ważne w tej zmianie po 15 maja, że można ubiegać się na inwestycje, które zostały już wykonane. 15 sierpnia mieliśmy pierwszą fakturę, od tej daty mamy 6 miesięcy na złożenie wniosku i tej daty trzeba pilnować. Wnioski można złożyć albo przed rozpoczęciem albo do 6 miesięcy od daty pierwszej faktury jaką mieliśmy. Do nas można trafić, potrzeba numer księgi wieczystej, numer rachunku bankowego, numer działki, rok wystąpienia o zgodę na budowę oraz powierzchnię całkowitą. Resztę jesteśmy w stanie na miejscu wyciągnąć. My wniosek wypełniamy i wysyłamy przez portal beneficjenta, zakładamy konto, rolą mieszkańca jest tylko wysłanie go do Katowic do Funduszu Ochrony Środowiska. To jest wniosek wstępny, po zakończeniu składa się wniosek o płatność.

Ważne informacje – jak punkt Czystego Powietrza w Rybniku działa w czasach pandemii?

Wiemy, że mieszkańcy narzekają, że trudno się do nas dodzwonić. Staramy się jakoś to rozwiązywać. Przyjmujemy niestety po zapisaniu, to zapotrzebowanie jest na tyle duże, że do końca grudnia już terminy są zajęte, ale zawsze udzielamy wtedy informacji telefonicznej. Jeżeli jest pilna potrzeba, bo ten termin 6-miesięczny się kończy to staramy się to w jakiś sposób rozwiązać. Teraz jest nowość u nas, od jakiegoś czasu, (…) można złożyć kwestionariusz i my na bazie tego przygotowujemy wniosek i dzwonimy, że wniosek jest gotowy i wystarczy wysłać do Katowic.

Z takiego kwestionariusza korzysta coraz więcej osób. Michał Toman przypomina, że z programu Czyste Powietrze można się ubiegać o dofinansowanie nie tylko na wymianę pieca:

Można się ubiegać też o dotację na termomodernizację, na ocieplenie budynku, na wymianę okien, wymianę drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Nowość od 15 maja na fotowoltaikę i wentylację mechaniczną, to warto sobie rozważyć i na te wszystkie prace mamy 30 miesięcy. Oczywiście nie zapominając o dacie wynikającej z uchwały antysmogowej na wymianę źródła ciepła.

Punkty przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze w regionie:

 • Urząd Gminy Gaszowice
 • Urząd Gminy Godów
 • Urząd Gminy Gorzyce
 • Urząd Miasta Kuźnia Raciborska
 • Urząd Gminy Lubomia
 • Urząd Gminy Mszana
 • Urząd Gminy Pszów
 • Urząd Gminy Pyskowice
 • Urząd Miasta Racibórz
 • Urząd Miasta Radlin
 • Urząd Miasta Skoczów
 • Urząd Gminy Suszec
 • Urząd Miasta Żory

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024