Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radlin: Dzieci ukarane za konflikt z rodzicem? Zostały wyrzucone z klubu

Facebook Twitter

"W klubie gimnastycznym łamana jest konwencja praw dziecka" - uznał Sąd Rejonowy w Gliwicach w nieprawomocnym jeszcze wyroku. Do naszej redakcji zgłosił się rodzic, którego pociechy trenowały w klubie, a potem zostały z niego wykluczone.

Dzieci zostały skreślone z listy, bo ich ojciec wszedł w konflikt z władzami klubu gimnastycznego, domagając się przestrzegania regulaminu. Sąd uznał, że uchwały, które podjął klub powinny zostać uchylone, bo są niezgodne z Konstytucją i Konwencją Praw Dziecka. Mówi radlinianin, ojciec dwójki dzieci:

23 lipca zapadł wyrok, który na dzień dzisiejszy jest nieprawomocny. Uchyla on dwie uchwały, które najprawdopodobniej, pierwsze w Polsce, łamią Konwencję Praw Dziecka, ze względu na to, że dzieci zostały ukarane, ze względu na to, że komuś nie odpowiada rodzic. Dzieci zostały wyrzucone z klubu, moje dzieci, które uczęszczały na zajęcia, na które płaci miasto, ponieważ stwierdzono, że ja nie odpowiadam klubowi.

Jak twierdzi nasz rozmówca, władze miasta nie pomogły wystarczająco w tej sprawie:

Nie jest tak, że ja od razu chciałem, aby ta sprawa się zakończyła w sądzie. Udałem się do miasta, udałem się na Sesję Rady Miasta, poprosiłem Panią Burmistrz, poprosiłem Radnych, aby ujęli się jako mediatorzy. Zajęli się tą sprawą na komisji ds. społecznych, gdzie ja mogę przedstawić dowody. Niestety miasto nie chciało się tym zająć. Powód jest taki, że Pan Prezes, który jest obecnie w tym klubie gimnastycznym, on jest jednocześnie Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Tu mamy w Radlinie taką sytuację, że władze wolą pomagać koledze, czy być lojalni wobec niego, choćby nawet postępował niezgodnie z prawem, niż wstawić się za dziećmi.

Działalność klubu gimnastycznego „Radlin” nadzoruje Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. Władze Radlina z kolei wydzierżawiają obiekt i udzielają dotacji, więc tylko w tym zakresie mogą kontrolować klub. Finanse prowadzone są wzorowo – mówi nam Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina, dodając, że nie widzi w tej sprawie konfliktu interesów:

Klub wzorowo wywiązuje się z obowiązków rozliczania dotacji, zarówno co do rodzaju prowadzonych zajęć, jak i liczby uczestniczących w zajęciach dzieci. W tym wypadku nie ma konfliktu interesów, to oczywiste. Dlatego, że działalność w Radzie nie przekłada się na decyzje Burmistrza o udzieleniu, bądź nieudzieleniu dotacji. Na majątku miejskim działa klub, nie prowadzi działalności gospodarczej.

Sprawą zajęły się organy ścigania. Prokurator Rejonowy z Gliwic Marcin Felsztyński skierował do starostwa powiatowego tzw. wystąpienie sygnalizacyjne, w którym informuje o stwierdzonych nieprawidłowościach w działalności klubu. Starostwo w odpowiedzi do Sądu przyznaje że skreślenie małoletnich dzieci z zajęć szkoleniowych bez wątpienia naruszyło przepisy statutu stowarzyszenia, Konstytucję i Konwencję Praw Dziecka. Stwierdza również, że każde dziecko powinno być objęte szczególną ochroną i nie może być dyskryminowane, czy karane ze względu na zachowanie swojego rodzica.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022