Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radlin ma punkt „Czystego Powietrza”

Facebook Twitter

Radlin jest kolejnym miastem w naszym województwie, w którym zaczął działać punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”. To wynik porozumienia, jakie miasto nawiązało z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ponad 22 tysiące – taką liczbę wymienia wiceprezes Funduszu Adam Lewandowski – tyle gospodarstw domowych uzyskało już wsparcie z programu na Śląsku.

Zakres, na co można uzyskać dopłatę, jest szeroki

– mówi Lewandowski. A jak dopowiada poseł Adam Gawęda –

świadomość mieszkańców regionu się zmienia, tym programem chcemy wspomóc podjęcie decyzji o inwestycji ekologicznej.

Ocieplenie, ocieplenie dachu, fundamentów, jeśli jest garaż w bryle i jest ogrzewany, również można go ocieplić, można również zrobić instalacje wewnętrzną, centralnego ogrzewania. To tylko kilka aspektów całego katalogu spraw, które można realizować.

Młode pokolenie już w tej chwili bardzo mocno domaga się tego, żeby żyć w czystym środowisku. Ten proces zmian, świadomości zachodzi na naszych oczach i to bardzo ważne. Ale do tego są potrzebne środki finansowe. Ten punkt pozwoli na to, że mieszkańcy będą mogli dużo szybciej i łatwiej korzystać.

Do tej pory z terenu Radlina od początku funkcjonowania programu złożyło wnioski około 170 gospodarstw.

Teraz, dzięki temu, że wszystkie informacje będą na miejscu i wniosek również będzie można tutaj złożyć, liczę, że to zainteresowanie i finalnie, podpisanie umowy o dofinansowaniu, będzie jeszcze liczniejsze

– mówi Radiu 90 Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina.

Już mamy kilka osób umówionych, czyli wystarczył jeden, dwa dni i już mamy kilka osób. Ilość telefonów to jest zupełnie odrębna rzecz. Tych telefonów już było kilkadziesiąt. Zainteresowanie jest duże. Ono wynika z kilku powodów. W przyszłym roku pierwsza część pieców musi być wymieniona. Mieszkańcy szukają jakichkolwiek form dofinansowania, ponieważ wszystkie zagadnienia termomodernizacyjne, są szalenie kosztowne, ale też i z tego, że ceny energii rosną. Tych powodów jest dużo, dobrze, że ten program jest. On nie należy do najprostszych, stąd trzeba udzielić tego wsparcia.

Punkt konsultacyjny znajduje się w budynku „C” Urzędu Miasta (budynek boczny), na parterze. Z uwagi na duże zainteresowanie projektem, ale również przez wzgląd na zagrożenie sanitarne, punkt będzie otwarty dla mieszkańców wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym na konkretny dzień i konkretną godzinę. Nie będzie zatem możliwości wcześniejszego skorzystania, bez umówienia się telefonicznego.

Numer telefonu do punktu to (32) 4590258, mail: czystepowietrze@radlin.pl
Standardowo punkt działał będzie trzy dni w tygodniu:
– w poniedziałki w godzinach, 8.00-14.30
– we wtorki w godzinach 8.00-16.00
– w czwartki w godzinach 8.00-14.30

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022