Radlin miastem olimpijczyków. Ma 20 wybitnych sportowców. To prawdziwy fenomen
Radlin doczekał się aż 20 olimpijczyków. Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką liczbę mieszkańców miasta to prawdziwy fenomen.
W holu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od kilkunastu lat jest specjalna galeria upamiętniająca wybitnych sportowców z Radlina. Z burmistrzem Zbigniewem Podleśnym spotkał się tam Arkadiusz Żabka.
Zbigniew Podleśny: Mamy tutaj taką ścianę pamięci, taki „hall of fame”. Od lat 20. ubiegłego wieku ilość sportowców reprezentujących Polskę na igrzyskach w odniesieniu do wielkości miasta jest ewenementem w skali kraju. Jesteśmy bardzo dumni z naszych sportowców, coś, z czego jesteśmy najbardziej znani. To, co pokazuje, że nawet w małych ośrodkach, z małego środowiska można wejśc na wielkie salony sportowe.
Radlin miastem olimpijczyków
Pierwszym radlińskim olimpijczykiem był Jan Deutschmanek, który reprezentował Polskę w gimnastyce na igrzyskach w Amsterdamie w 1928 roku. Najbardziej znanym pozostaje Leszek Blanik mistrz olimpijski w gimnastyce z Pekinu z roku 2008.
Zbigniew Podleśny: Leszek Blanik to najbardziej chyba dzisiaj znany sportowiec. Jak patrzymy na galerię radlińskich olimpijczyków, to mamy przegląd wielu dyscyplin i kontynuujemy tradycję, bo mamy dwa kluby z szermierką, mamy dwa kluby gimnastyczne. Co prawda dzisiaj nieco dalej od sukcesów olimpijskich, ale mamy nadzieję, że gdzieś wśród tych młodych ludzi jest przyszły olimpijczyk.
Radio 90: Galeria w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji jeszcze ma miejsca na kilkunastu sportowców…
Zbigniew Podleśny: Liczymy na to, że sukcesywnie będzie tutaj nam przybywało zdjęć.
Warto dodać, że plac przed radlińskim MOSIR-rem od 2007 roku nosi imię Radlińskich Olimpijczyków. Znajdziemy tam kwietniki ułożone na wzór kół olimpijskich, obelisk oraz maszty flagowe. Aktualnie plac w centrum Radlina jest przebudowywany.
Czytaj także: