Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radlin proponuje elektromobilność. O co chodzi?

Facebook Twitter

Ma to być jeden ze sposobów ochrony środowiska i zadbania o lepszą jakość powietrza. Radlin proponuje mieszkańcom elektromobilność. Do końca listopada trwają konsultacje nad opracowaną strategią, która jest po prostu scenariuszem działań na najbliższe lata.

fot. miasto.radlin.pl

Celem jest ograniczenie niskiej emisji. Na przykład przez wykorzystanie transportu, który nie będzie generował tak dużych zanieczyszczeń:

Wśród założeń tej strategii są zarówno bardzo ambitne plany, jak chociażby zakupy pojazdów z napędem elektrycznym, czy tworzenie punktów ładowania tychże pojazdów, a są również rozwiązania nie wymagające wielkich rewolucji naszych przyzwyczajeń jako uczestników ruchu drogowego przede wszystkim, a mowa tu np. o modernizacjach infrastruktury przystankowej, czy chociażby przeprowadzenie audytów przejść dla pieszych, pod kątem tego czy istniejące spełniają swoją funkcję i rolę, a może należałoby pomyśleć o innych lokalizacjach czy rozwiązaniach.

Tłumaczy Marek Gajda z Urzędu Miasta w Radlinie.

Planuje się też wyznaczenie tak zwanych stref ruchu uspokojonego:

To taki odcinek jezdni na którym stosuje się pewne ograniczenia, po to aby wymusić powolniejsze poruszanie się samochodów, a co za tym- bezpieczniejsze. Najczęściej mówimy w tym wypadku o tak zwanych strefach tempo 30, czyli o ograniczeniu szybkości maksymalnie do 30 kilometrów na godzinę. Tego typu rozwiązania stosuje się najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, z uwagi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Tego typu uspokajanie ruchu można dokonywać poprzez np. wyniesienia przejść dla pieszych, wyniesienia samych skrzyżowań, tworzenia mini rond, jak chociażby ronda jakie znamy z Radlina z tzw. Lipek.

To jednak na razie propozycje, teraz w radlińskim urzędzie czekają na głosy mieszkańców:

Przede wszystkim zachęcamy, żeby zapoznać się z tą strategią. Do końca listopada jeszcze czekamy na wnioski ze strony mieszkańców, co do treści tego dokumentu, można dołożyć swoją cegiełkę, można uwagi, również te krytyczne, do nas zgłaszać. Są to propozycje, to musimy podkreślić, że to są propozycje, które my teraz poddajemy pod konsultację i czekamy na wnioski samych mieszkańców.

Strategię elektromobilności można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta w Radlinie. Dokument jest potrzebny, by w przyszłości móc starać się o środki unijne na planowane działania.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj