Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radlin przystępuje do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Będzie 80 nowych mieszkań

Facebook Twitter

To ma być wsparcie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu na mieszkanie. Miasto przystąpiło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). To spółki, których zadaniem jest budowanie mieszkań wielorodzinnych i administrowanie nimi.

fot. pixabay.com

Jednak nie będą to mieszkania komunalne, a budynki wielorodzinne przeznaczone na wynajem. Powstaną z myślą o tych osobach, które najczęściej nie mają zdolności kredytowej, ale są zdolne do opłacania czynszu i byłyby zainteresowane wynajmem tego typu lokali mieszkaniowych. W województwie śląskim działają już dwie podobne inicjatywy: SMS (Śląskie Małopolskie Świętokrzyskie) działający na trzech województw, oraz SIM Śląsk (rejon Chorzowa i Rudy Śląskiej). SIM w którym znajdzie się Radlin będzie nazywał się SIM Śląsk Północ.

W skład Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, oprócz gmin, wchodzą również Krajowy Zasób Nieruchomości oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Gminy, współtworzące spółkę, muszą zapewnić teren gdzie miałyby powstać mieszkania. Właścicielem staje się SIM, jak również odpowiedzialnym za wybudowanie mieszkań. Co ważne: wynajem będzie mógł przekształcić się w możliwość wykupienia tego mieszkania na własność. Tym właśnie SIM ma różnic się od TBS-ów, lokator wynajmowanego w jego ramach mieszkania będzie mógł w przyszłości uzyskać jego własność. W tym celu trzeba będzie wnieść wkład partycypacyjny na pokrycie co najmniej 20% kosztów budowy (25% w dużych miastach), oraz zamienić umowę najmu na umowę najmu z dojściem do własności (nastąpi to po spłaceniu przez SIM kredytu zaciągniętego na inwestycję).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023