Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radlin świętuje 25-lecie. Wspominamy początki samorządu w tym mieście

Facebook Twitter

Dziś (17.05.) w tamtejszym Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się jubileuszowa sesja Rady Miasta. Od początku czyli 1997 roku, burmistrzem miasta jest Barbara Magiera. To najdłużej urzędujący w regionie samorządowiec.

Barbara Magiera: Jestem związana z miastem od początku jego powstania. Wcześniej byłam radną w Wodzisławiu, tworzyliśmy struktury, ten początek nie był łatwy, ale była taka radość tworzenia. Można było dużo zdziałać. Wspominam te pierwsze budżety, to było 14 milionów, z trudnościami, bo wiemy w jakiej sytuacji wtedy było górnictwo i hutnictwo. To były trudne czasy, ale potrafiliśmy się cieszyć z każdej najdrobniejszej rzeczy. Dziś jest już inaczej.

Burmistrz Radlina Barbara Magiera

Burmistrz Barbara Magiera w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, podkreśla że Radlin cały czas się rozwija, a dziś najbardziej cieszy się z tężni.

Barbara Magiera: Radlin się rozwija, ale wciąż jest sporo do zrobienia, także w infrastrukturze. Cieszę się, że nasze placówki oświatowe- bo one są mi zawsze bardzo bliskie- są w 100% zmodernizowane, oczywiście są plany na kolejne inwestycje, ale kiedy idę miastem i widzę Dom Sportu, Dom Kultury, ładnie utrzymane skwery… Ponad wszystko jestem dumna z naszej tężni, bo rodziła się w wielkich bólach, przy sprzeciwach… Ale tym bardziej to cieszy, że teraz ludzie z tego korzystają.

Od początku z radlińskim samorządem związany jest Piotr Absalon, piastujący od 20 lat stanowisko sekretarza miasta. Jak wspomina łatwo nie było.

Piotr Absalon: Nie wiedzieliśmy za bardzo co mamy robić, jak mamy robić, my się wszyscy tego uczyliśmy. Samorządność już istniała w Polsce od kilku lat, ale wtedy też pojawiło się Prawo zamówień publicznych, my już musieliśmy działać zgodnie z tym prawem. To było niesamowicie trudne. Kolega zamawiał ołówki do szkół i on to zamawiał w zamówieniu publicznym, choć koszt tych ołówków, to było parę złotych. Tak te przepisy wtedy rozumieliśmy.

Piotr Absalon, skarbnik Radlina

Problemem były też pieniądze a właściwie ich brak

– dodaje Absalon:

Piotr Absalon: Patrząc na historię Radlina, to chude czasy też były, o mało wypłaty węglem nie dostaliśmy. Takie barterowe rozwiązania też były, potem był okres przyzwoity, a ostatnie lata znowu są trudne finansowo. Lokalnie problemy widać lepiej, dlatego w Radlinie widać było lepiej problemy niż w wielkim Wodzisławiu, stąd też się wzięło, że gminy się odłączyły. Radlin odłączył się jako ostatni, ale wydaje mi się, że żadna gmina na tym nie ucierpiała, a nawet Wodzisław nie ucierpiał.

Podczas jubileuszowej sesji Rady Miejskiej w Radlinie, poświęconej 25-leciu samorządności, przyznano tytuły Honorowych Obywateli Miasta. Otrzymały je propagatorka tradycji i kultury śląskiej Lucyna Szłapka oraz aktorka pochodząca z Radlina Martyna Kliszewska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022