Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radni nie przekazali pieniędzy na uporządkowanie terenu szpitala psychiatrycznego

Facebook Twitter

Sześć i pół miliona złotych z budżetu miasta nie trafi do kasy Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Radni, uchwalając budżet zdecydowali się przekazać te środki m.in. na Centrum Sportów Olimpijskich- Skatepark Wiśniowiec.

Dyrektor lecznicy, Joachim Foltys, na spotkaniu z radnymi próbował ich przekonać, że inwestycja jest potrzebna i będzie służyć nie tylko pacjentom i personelowi, ale również mieszkańcom:

Joachim Foltys: Tutaj dużo mieszkańców korzysta też wbrew pozorom, bo sporo mieszkańców przychodzi, tam po drugiej stronie jest cmentarz, przychodzą w ramach niedzielnych nabożeństw, u nas ten kościółek też funkcjonuje. To nie jest tak, że my jesteśmy zamknięci, wręcz odwrotnie. Jak jest mecz żużla, kibice też korzystają. To nie jest tak, że to tylko dla nas i myślę, że radni też przyjęli ten argument.

Pomimo nie zarezerwowanych pieniędzy w budżecie miasta na 2023 rok na prace na terenie szpitala psychiatrycznego, jest nadzieja na środki:

Joachim Foltys: Jest propozycja pana prezydenta, żeby z rezerwy budżetowej przeznaczyć właśnie na rewitalizację tego ogrodu i dróg. To miałoby być 2,5 mln złotych, to jest dla nas dobra wiadomość. Wspólnie z miastem i urzędem marszałkowskim będziemy aplikować o rewitalizację poprzez konserwatora zabytków. Będziemy aplikować o kwotę 3,5 miliona razem z miastem i 3,5 miliona złotych razem z urzędem marszałkowskim. Zobaczymy, jakie tam są przedmioty, co możemy. To są pieniądze, żeby ten ogród dopasować też pod kątem ergoterapii.

Joachim Foltys, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Rybniku

Inwestycja ma być prowadzona na 12 hektarach powierzchni należącej do rybnickiego szpitala psychiatrycznego. To remont dróg, ale i uporządkowanie parku:

Joachim Foltys: Te niektóre drogi są zużyte, zniszczone, więc to trzeba brać pod uwagę. Brakuje miejsc parkingowych. Trzeba to uporządkować, błoto się pojawia, kiedy jest deszcz. Te rzeczy trzeba poprawić. Kiedy jest pogoda, za zgodą lekarzy w ramach ergoterapii nasi pacjenci już wykorzystują ten przepiękny ogród. Warto tę infrastrukturę poprawić, żeby to wyglądało. Przy dzisiejszych cenach to jest 12 milionów złotych, natomiast my nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego zrobić w jednym roku.

Zdanie podzielone zostanie na etapy i będzie realizowane w przeciągu 2-3 lat.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj