Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radni sejmiku przyjęli budżet województwa

Facebook Twitter

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął budżet województwa na 2020 rok. Będzie on rekordowy, bo planowane wydatki mają wynieść blisko dwa miliardy złotych. Na co przeznaczone zostaną pieniądze i jakie środki i na co trafią do regionu?

Najpierw ogólnie. Największą część budżetu stanowią środki na transport i komunikację. Więcej pieniędzy, o około 10 milionów złotych ma zostać przeznaczonych na kulturę, będzie ich więcej także na służbę zdrowia – tu w większości będą to środki na inwestycje w szpitalach. Będą także duże środki na oświatę i wychowanie, edukacyjną opiekę wychowawczą i kulturę fizyczną.

A jakie kwoty i na co trafią do nas? Przede wszystkim będą to pieniądze na drogi. 86 milionów złotych zostanie przeznaczonych na Budowę Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna, chodzi tu o Wschodnią Obwodnicę Raciborza – tam prace już trwają. Ponad 94 miliony złotych zapisano także w budżecie na przebudowę drogi wojewódzkiej numer 933. To dwa odcinki: od Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia-Zdroju – tu także roboty już się zaczęły – i od Pawłowic do Pszczyny.

Z puli przeznaczonej na ochronę zdrowia 3 miliony złotych wsparcia otrzyma powiat cieszyński, a milion zostanie przeznaczony na modernizację wentylacji i klimatyzacji Pawilonu Diagnostyczno- Zabiegowego w szpitalu w Rybniku. W przyszłorocznym budżecie będzie też między innymi milion złotych na zapewnienie bezpieczeństwa w górach i na wodzie, a także 3 miliony na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych. 10 milionów zarezerwowano na pierwszą edycję Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego a 3 na Marszałkowski Konkurs „Inicjatywa Sołecka”.

Dodajmy, że za przyjęciem uchwały budżetowej głosowała zdecydowała większość 27 radnych, 12 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj