Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radni Rybnika przeciwko specustawie górniczej

Facebook Twitter

 Jak już was informowaliśmy projekt posłów PiS zakłada, że minister środowiska będzie mógł wydzielić obszar o specjalnym znaczeniu i wybudować na dowolnym terenie kopalnię. Specustawa będzie ważniejsza niż plan zagospodarowania przestrzennego gminy.

Oznacza to, że rząd będzie mógł realizować inwestycję wbrew woli samorządów czy mieszkańców. Dlatego też w najbliższy czwartek (26.09.) na sesji Rady Miasta w Rybniku, radni mają przyjąć uchwałę wyrażającą negatywne stanowisko w sprawie przygotowywanej specustawy górniczej:

Chcemy powiedzieć z całą stanowczością, że jako samorządowcy i mieszkańcy, nie zgadzamy się z polityką, która ma prowadzić do rabunkowej i nieprzewidywalnej działalności człowieka w obszarze chociażby Rybnika, mówimy oczywiście o złożu Paruszowiec. Ten projekt ustawy jest szkodliwy dla samorządu, organizacji społecznych, dla mieszkańców; jest również niezgodny z Konstytucją i prawem Unii Europejskiej.

– mówił Wojciech Kiljańczyk przewodniczący Rady Miasta Rybnika. Jego zastępczyni Małgorzata Piaskowy dodaje, że specustawa górnicza musiała być przygotowywana przez polityków związanych z naszym regionem:

Przykre to jest, ale gdzieś tam w głowie świta taka myśl, że te działania zostały podjęte z inicjatywy osób, które są bezpośrednio związane z naszym środowiskiem. Tak naprawdę tam w Warszawie nie wiedzą co się tutaj w samorządach, daleko od nich, dzieje. Natomiast nasi politycy, którzy tam w Warszawie działają, doskonale wiedzą co my tutaj mieszkańcy robimy, jak to jest dla nas sprawa priorytetowa. 

Mieszkańcy dzielnic, w których ma powstać kopalnia Paruszowiec, nie ukrywają, że planowana specustawa górnicza podcięła im skrzydła. Posłuchaj co mówili reporterowi Radia 90:

Głosowanie uchwały wyrażającej negatywne stanowisko w sprawie przygotowywanej specustawy górniczej w najbliższy czwartek (26.09.) na sesji Rady Miasta Rybnika. Dodajmy, że już kilka miesięcy temu rybniccy radni przyjęli uchwałę, w której nie zgadzają się na budowę kopalni Paruszowiec.

Przygotowywana specustawa ma być procedowana tuż po wyborach, na przerwanych obradach obecnego składu Sejmu.

Czytaj także:

Specustawa górnicza- znamy opinie polityków z naszego regionu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022