Radni Rybnika przeciwko specustawie górniczej
Jak już was informowaliśmy projekt posłów PiS zakłada, że minister środowiska będzie mógł wydzielić obszar o specjalnym znaczeniu i wybudować na dowolnym terenie kopalnię. Specustawa będzie ważniejsza niż plan zagospodarowania przestrzennego gminy.
Oznacza to, że rząd będzie mógł realizować inwestycję wbrew woli samorządów czy mieszkańców. Dlatego też w najbliższy czwartek (26.09.) na sesji Rady Miasta w Rybniku, radni mają przyjąć uchwałę wyrażającą negatywne stanowisko w sprawie przygotowywanej specustawy górniczej:
Chcemy powiedzieć z całą stanowczością, że jako samorządowcy i mieszkańcy, nie zgadzamy się z polityką, która ma prowadzić do rabunkowej i nieprzewidywalnej działalności człowieka w obszarze chociażby Rybnika, mówimy oczywiście o złożu Paruszowiec. Ten projekt ustawy jest szkodliwy dla samorządu, organizacji społecznych, dla mieszkańców; jest również niezgodny z Konstytucją i prawem Unii Europejskiej.
– mówił Wojciech Kiljańczyk przewodniczący Rady Miasta Rybnika. Jego zastępczyni Małgorzata Piaskowy dodaje, że specustawa górnicza musiała być przygotowywana przez polityków związanych z naszym regionem:
Przykre to jest, ale gdzieś tam w głowie świta taka myśl, że te działania zostały podjęte z inicjatywy osób, które są bezpośrednio związane z naszym środowiskiem. Tak naprawdę tam w Warszawie nie wiedzą co się tutaj w samorządach, daleko od nich, dzieje. Natomiast nasi politycy, którzy tam w Warszawie działają, doskonale wiedzą co my tutaj mieszkańcy robimy, jak to jest dla nas sprawa priorytetowa.
Mieszkańcy dzielnic, w których ma powstać kopalnia Paruszowiec, nie ukrywają, że planowana specustawa górnicza podcięła im skrzydła. Posłuchaj co mówili reporterowi Radia 90:
Głosowanie uchwały wyrażającej negatywne stanowisko w sprawie przygotowywanej specustawy górniczej w najbliższy czwartek (26.09.) na sesji Rady Miasta Rybnika. Dodajmy, że już kilka miesięcy temu rybniccy radni przyjęli uchwałę, w której nie zgadzają się na budowę kopalni Paruszowiec.
Przygotowywana specustawa ma być procedowana tuż po wyborach, na przerwanych obradach obecnego składu Sejmu.
Czytaj także:
Specustawa górnicza- znamy opinie polityków z naszego regionu