Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rafa koralowa, muszelki, regionalna wędlina. Czego nie zabierać z podróży, by nie mieć kłopotów?

Facebook Twitter

Przed nami czas wakacyjnych podróży, nierzadko egzotycznych, warto wiedzieć czego nie można zabrać ze sobą na pamiątkę, by potem nie mieć kłopotów. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.

wakacje

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Mówi o tym Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach:

Grażyna Kmiecik: Wracając z urlopu zamiast do pracy można trafić do więzienia, wystarczy, że podróżny przywiezie ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Tylko w ubiegłym roku funkcjonariusze KAS zatrzymali blisko 21 tysięcy okazów CITES. Muszelka, regionalna wędlina, czasem dopiero na granicy okazuje się, że turyści przewożą towary, za które grozi im w Polsce wysoka kara grzywny albo nawet od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Co najczęściej celnicy znajdują w walizkach osób wracających z wakacji?

Grażyna Kmiecik: Czasami są to skóry ze zwierząt, kość słoniowa, koralowce, muszle. Czasem różnego rodzaju medykamenty tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Często wśród przejętych pamiątek są wypchane zwierzęta np. koty, krokodyle. Czasami funkcjonariusze zatrzymują kolce jeżozwierza, zęby aligatorów, czy zęby hipopotamów. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić na jakie kłopotliwe pamiątki warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Strefa Schengen – nie wszystkie towary można swobodnie przewozić

W Holandii kupisz legalnie marihuanę, ale za jej wywóz do większości europejskich krajów możesz trafić za kratki. Poszczególne państwa w strefie Schengen mają odrębne przepisy prawne. Pamiętaj o tym, podróżując po Europie. Różnego rodzaju regulacje dotyczą m.in. przewozu leków, zwłaszcza psychotropowych, na padaczkę, ADHD, a także silnych środków przeciwbólowych. Restrykcyjne przepisy obowiązują np. w Norwegii. Wiele substancji, których powszechnie używamy m.in. w Polsce, tam nie kupimy lub musimy mieć na nie receptę. Możemy zabrać ze sobą określoną ilość leków w oryginalnych opakowaniach, ale musimy mieć zaświadczenie lekarskie, żeby udowodnić, że są one przeznaczone na własny użytek. Odpowiednie dokumenty są niezbędne także, gdy przewozimy przedmioty zabytkowe.

Samochodem możesz przewieźć 10 cygar, statkiem – 50, a kanapkę z serem musisz zjeść przed unijnym szlabanem

Podczas przekraczania granic zewnętrznych UE lub strefy Schengen zwróć uwagę przede wszystkim na wartość przewożonych prezentów i pamiątek oraz ilość tzw. wyrobów akcyzowych (papierosy, alkohol). Wartości te są różne w zależności od środka transportu. W przypadku podróży transportem lądowym, zgłoś wwożone towary o wartości powyżej 300 euro, a gdy dostajesz się na teren UE drogą lotniczą lub morską – powyżej 430 euro. Różne limity dotyczą także wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Na granicy zgłoś także większą ilość gotówki – limit to 10 tys. euro albo odpowiednik w innych walutach.

Pamiętaj, że na teren UE nie możemy przywozić żywności pochodzenia zwierzęcego: mięsa, wędlin, nabiału

Takie produkty mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt. Dlatego na granicy trzeba wyrzucić je do specjalnego pojemnika. Wyjątkiem może być żywność dla niemowląt i produkty spożywcze, których używasz ze względów zdrowotnych. Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej, ale tylko na własne potrzeby. W przypadku produktów roślinnych do UE możesz wwieźć tylko 5 gatunków owoców: banany, kokosy, duriany, ananasy i daktyle. Przed podróżą koniecznie sprawdź, jakie przepisy celne obowiązują w kraju, do którego się wybierasz – np. na stronie ambasady.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024